Trwa ładowanie...

Najlepszy sposób na rybę. Zmniejszysz poziom toksyn nawet o 26 proc.

Avatar placeholder
29.08.2024 18:23
Najlepszy sposób na rybę. Zmniejszysz zawartość toksyn nawet o 26 proc..
Najlepszy sposób na rybę. Zmniejszysz zawartość toksyn nawet o 26 proc.. (Adobe Stock )

Wprowadzenie ryb do diety małego dziecka to ważny krok w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Ryby są źródłem cennych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, białko i witaminy. Ważne jest jednak, aby przygotować je we właściwy sposób.

spis treści

1. Gotowanie ryb w sposób bezpieczny

Niedawne badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Sewilli wykazały, że gotowanie ryb słodkowodnych na parze zmniejsza obecność cyjanotoksyn, co czyni ten sposób przygotowania ryb bezpiecznym dla zdrowia.

Cyjanotoksyny to toksyny naturalnie wytwarzane przez cyjanobakterie, które mogą znajdować się w rybach słodkowodnych. Mogą być bardzo toksyczne, jeśli dostaną się do organizmu przez kąpiel w zanieczyszczonej wodzie, wypicie takiej wody lub spożycie ryb i innych organizmów wodnych, które je zawierają.

Badania te wskazują, że gotowanie ryb słodkowodnych na parze przez około dwie minuty zmniejsza zawartość tych toksyn o 26 proc., co jest bardziej efektywne niż tradycyjne gotowanie, które zmniejsza ich ilość jedynie o 18 proc. Dlatego, jeśli decydujemy się na podanie dziecku ryb słodkowodnych, najlepiej jest je gotować na parze.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko jest rozpieszczone?"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Wylej wodę po gotowaniu ryb

Naukowcy zwrócili uwagę, że podczas gotowania ryb słodkowodnych w wodzie, cyjanotoksyny mogą przechodzić do wody, w której ryba była gotowana. Dlatego, aby uniknąć ryzyka, zaleca się wylewanie wody po gotowaniu, szczególnie jeśli przygotowujemy ryby słodkowodne. Ta prosta czynność może znacząco zmniejszyć ryzyko spożycia szkodliwych substancji.

Choć wyniki badań sugerują, że gotowanie na parze może skutecznie redukować poziom cyjanotoksyn w rybach, naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania w tej dziedzinie. Wciąż nie ma pełnej wiedzy na temat ryzyka związanego z obecnością cyjanotoksyn w żywności, dlatego kontynuacja badań jest kluczowa dla bezpieczeństwa konsumentów, zwłaszcza małych dzieci.

3. Jak wprowadzić ryby do diety dziecka?

Zaleca się, aby wprowadzać ryby do diety dziecka po ukończeniu przez nie ósmego miesiąca życia, kiedy maluch zaczyna już jeść stałe pokarmy. Początkowo ryby powinny być podawane w małych ilościach, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii na ten rodzaj pokarmu.

Najlepiej zacząć od jednokrotnego podania niewielkiej porcji (około dwóch łyżeczek), obserwując reakcję organizmu dziecka przez kilka dni. Jeśli wszystko jest w porządku, można stopniowo zwiększać ilość ryby w diecie malucha. Pamiętajmy, aby całkiem usunąć ości.

4. Ryby są najlepsze dla małych dzieci

Wybierając ryby dla dzieci, należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie i rodzaj. Dla małych dzieci najlepsze są ryby o niskiej zawartości rtęci, takie jak łosoś, pstrąg, dorsz, makrela atlantycka, sardynki i morszczuk.

Są to ryby bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka. Unikać należy natomiast ryb, które mogą zawierać wyższe stężenie rtęci, takich jak miecznik, rekin, makrela królewska czy tuńczyk biały.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze