Trwa ładowanie...

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej
Objawy alergii pokarmowej

Dla alergii pokarmowej typowe są objawy skórne, jelitowo-żołądkowe, ze strony układu oddechowego i neurologiczne. Chory boryka się m.in. z pokrzywką, kolką brzuszną, katarem i zaburzeniami snu. Jeżeli organizm gwałtownie zareaguje na kontakt z alergenem, występuje stan zagrażający życiu człowieka, czyli wstrząs anafilaktyczny.

spis treści
Kolka to jeden z objawów alergii pokarmowej u niemowląt
Kolka to jeden z objawów alergii pokarmowej u niemowląt

1. Przyczyny alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa, jak sama nazwa wskazuje, jest uczuleniem i stanem nadwrażliwości organizmu na niektóre spożywane pokarmy. W tym przypadku alergenami (czynnikami uczulającymi) są: mleko krowie, orzechy, truskawki, czekolada. W związku z tym wyróżnia się następujące odmiany alergii pokarmowej: alergia na białko mleka krowiego, orzechy, gluten, jajka. Aby rozpoznać alergię pokarmową, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, zleca wykonanie badania krwi i testów alergicznych.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zobacz także:

2. Symptomy alergii pokarmowej

Bywa, że objawy alergii pokarmowej są rozpoznawane jako symptomy nietolerancji pokarmowej. Różnica polega na tym, że symptomy uczulenia mijają, gdy chory wprowadzi kurację odczulającą. Alergię na pokarm można zaobserwować po tym, gdy pacjent zje produkt, który w jego przypadku działa uczulająco. Jednak jej objawy nie występują od razu po pierwszym kontakcie człowieka z produktem alergizującym. Najczęściej chory boryka się z nimi dopiero po kilkukrotnym zjedzeniu danego produktu spożywczego, gdy wykształci się nadwrażliwość na ten alergen. Symptomy alergii występują nie tylko w obszarze przewodu pokarmowego, na powierzchni skóry chorego i w drogach oddechowych. Możliwe są objawy neurologiczne. Ten rodzaj alergii wywołuje reakcję ogólnoustrojową. Jeżeli organizm gwałtownie zareaguje na kontakt z alergenem, występuje stan zagrażający życiu człowieka, czyli wstrząs anafilaktyczny.

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych
Fakty i mity na temat alergii pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

Jako skórne objawy alergii pokarmowej wskazuje się tak zwaną pokrzywkę, czyli obrzęk naczynioruchowy, atopowe zapalenie skóry i inne zmiany skórne, którym towarzyszy świąd i suchość skóry. Symptomy ze strony układu oddechowego to katar, zapalenie uszu i obrzęk krtani. Chory może cierpieć z powodu nawracających infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Objawem alergii pokarmowej jest też astma. W przebiegu tego rodzaju uczulenia występują objawy jelitowo-żołądkowe. Chory cierpi z powodu bólu brzucha i kolki. Doskwierają mu nudności i wymioty. Nie ma apetytu. Obserwuje się u niego zaburzenia wydalania – zaparcia lub biegunki. Ponadto można zauważyć nieprawidłowy przyrost masy ciała. Wśród objawów neurologicznych alergii pokarmowej wskazuje się problemy ze snem, bóle głowy i permanentne rozdrażnienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze