Trwa ładowanie...

Opuchlizna w ciąży

Avatar placeholder
27.01.2015 13:41
Opuchlizna w ciąży
Opuchlizna w ciąży

Opuchlizna to bardzo powszechna dolegliwość wśród ciężarnych. Według danych szacunkowych około 75% kobiet spodziewających się dziecka doświadcza obrzęków nóg oraz kostek. Nadmierne gromadzenie się płynów w nogach powoduje dyskomfort, ale zwykle można temu zaradzić, stosując sprawdzone sposoby na opuchliznę w ciąży. Co powinna zrobić ciężarna kobieta, gdy wokół jej nóg i kostek pojawia się obrzęk?

spis treści

1. Sposoby na obrzęki w ciąży

Jednym z najlepszych sposobów na opuchliznę jest odpoczynek, zwłaszcza w ciepłe dni lub na koniec długiego dnia. Należy uświadomić sobie, że obrzęk nóg w czasie ciąży nie jest zwykle powodem do zmartwień. Po kilku godzinach leżenia lub przespanej nocy opuchlizna zazwyczaj ustępuje. Oprócz odpoczynku sprawdza się spożywanie dużych ilości wody. Dodatkowe płyny pomagają usunąć z organizmu produkty przemiany materii, które mogą nasilać opuchliznę. Codziennie należy wypijać co najmniej 8 szklanek wody. W profilaktyce obrzęków ważne jest także spożywanie umiarkowanych ilości soli. Mimo iż nadmiar soli w diecie może powodować opuchliznę, niedobór soli również może doprowadzić do obrzęków. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, warto zastosować hydroterapię. Nowe badanie wykazało, że wodny aerobik pomaga kobietom, którym dokuczają obrzęki nóg. Przebywanie w wodzie pomaga również ciału pozbyć się nadmiaru płynów przez nerki.

Ciężarne kobiety powinny pamiętać także o nienoszeniu skarpetek i podkolanówek zakończonych elastyczną taśmą. W czasie ciąży należy nosić wygodne buty na niskim obcasie. Jednak nawet w wygodnych butach należy zadbać o krążenie w nogach. Kiedy tylko jest to możliwe, należy unosić nogi. Wieczorem, leżąc na kanapie, warto podłożyć pod stopy kilka poduszek lub unieść je na oparciu sofy. Stojąc przez dłuższy czas, należy lekko poruszać nogami lub oprzeć jedną ze stóp o stołek. Dobrym pomysłem może być również nakładanie specjalnych rajstop zapobiegających obrzękom.

2. Kiedy opuchlizna wymaga konsultacji lekarskiej?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W większości przypadków obrzęk nóg i kostek jest typowym objawem u ciężarnych. Niekiedy jednak opuchlizna jest groźnym sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Gdy obrzęk jest nagły lub ekstremalnie dokuczliwy i pojawia się nie tylko na nogach i stopach, ale i na twarzy oraz dłoniach, może mieć poważną przyczynę. Z taką opuchlizną należy natychmiast udać się do lekarza. Specjaliście należy zgłosić również obrzęk, który nie ustępuje mimo wielu godzin odpoczynku. Tego typu dolegliwości nie wolno ignorować, zwłaszcza gdy ciężarna znajduje się w grupie ryzyka powikłań ciążowych, na przykład stanu przedrzucawkowego. Lekarz powinien uprzedzić kobietę w ciąży, jakich symptomów nie wolno lekceważyć. Kobiety spodziewające się dziecka powinny konsultować z lekarzem wszelkie nurtujące je problemy zdrowotne. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie podjęcie leczenia.

Opuchlizna w ciąży jest zwykle niegroźną dolegliwością, z którą można radzić sobie na własną rękę. Czasami jednak obrzęk wymaga konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze