Pogodzić ciążę z rakiem
Niejedna z nich słyszała, że powinna przerwać ciążę. Nie poddały się i postanowiły walczyć o życie swoje i swoich dzieci. Udowodniły, że rak nie musi zniszczyć marzeń o urodzeniu zdrowego malucha. Na znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi onkologicznie 6 października po raz pierwszy w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Boskich Matek.
1. Życie moje albo dziecka
Według danych Fundacji Rak’n’Roll, która jest inicjatorem programu kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” – ciężarnych, u których diagnozuje się nowotwór złośliwy, jest około 300 rocznie. Trzy czwarte z nich otrzymuje informację, że do rozpoczęcia leczenia onkologicznego niezbędnym warunkiem jest usunięcie ciąży. To kłamstwo.
Zarówno liczne badania naukowe przedstawione m.in. w 2014 r podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), jak i kilkudziesięcioletnie doświadczenie lekarzy z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut udowadniają, że ciąża nie wyklucza stosowania chemioterapii.
Rak nie jest wskazaniem do wywołania przedwczesnego porodu czy usunięcia ciąży. Co więcej, pacjentka poddawana leczeniu może urodzić piękne i przede wszystkim zdrowe dziecko.
2.
3.
4. Pani ma dla kogo żyć...
Izabela Skarbowska sama wyczuła w piersi niewielki guzek. Natychmiast poszła do ginekologa. Otrzymała skierowanie na USG, ale musiała czekać jeszcze miesiąc na badanie. Potem już wszystko poszło błyskawicznie – skierowanie na mammografię, biopsja...
Na dzień przed Wigilią Izabela dowiedziała się, że ma raka piersi. Operacja miała się odbyć pod koniec stycznia 2009 r. W ciągu dwóch tygodni stan zdrowia Izabeli nagle się zmienił – zaczęła być bardziej wyczulona na zapachy, miała mdłości.
- Mam starszą córkę, byłam już wcześniej w ciąży, więc przeczuwałam, co się święci. Druga ciąża. Kiedy poszłam na prywatną wizytę do lekarza, pamiętam, jak wziął mnie do swojego gabinetu i powiedział, że mieli już u siebie w placówce podobny przypadek i tamta kobieta żeby rozpocząć leczenie onkologiczne musiała usunąć ciążę.
Ścięło mnie z nóg – wspomina Izabela. - W jednym momencie dowiedziałam się o chorobie, a chwilę potem, że rozwija sie we mnie dziecko. Miałam różne myśli. To była radość przez łzy. Wówczas nie było również takiej wiedzy, jaka jest teraz na temat kobiet w ciąży chorych na raka.
Lekarz, do którego zgłosiła się Izabela, powiedział jednak, że skonsultuje jej przypadek dodatkowo z onkologiem i ginekologiem, ale nie dawał jej zbyt dużych szans.
- Pamiętam, że siłę i moc w sobie zdobyłam dzięki ogromnemu wsparciu, które otrzymałam od ginekologa. Nadal mam w głowie jego słowa: „Pani ma dla kogo żyć. Trzeba walczyć. Dziecko w łonie matki jest tak osłonięte, że nic mu się nie stanie” - te słowa przywróciły mi wiarę w życie – mówi Izabela. - Przeszłam operację i trzymiesięczną chemię oszczędzającą.
Trafiłam w ręce wspaniałego specjalisty – przejął mnie dr n. med. Jerzy Giermek z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Moja Natalia po narodzinach otrzymała 10 punktów w skali Apgar. Ona była moim światełkiem w tunelu.
Dziś córka Izabeli ma już 6 lat, a jej matka nie ukrywa ogromnego podziwu i radości z faktu, że Fundacja Rak'n'Roll powołała do życia program „Boskie Matki”.
- W tamtych czasach nie miałam takiego wsparcia, a ono jest bardzo ważne. Wtedy nic nie można było znaleźć na temat leczenia raka w ciąży. Jedyną osobą, która głośno o tym mówiła, była Magda Prokopowicz – to ona jako pierwsza poruszyła ten - wówczas - temat tabu.
Teraz wiedza jest wystarczająco rozpowszechniona właśnie za sprawą fundacji, a to daje nadzieję innym kobietom w podobnej sytuacji. Życzę im wszystkim, żeby nigdy nie traciły wiary i walczyły do końca o życie swoje i swojego dziecka, bo warto - dodaje Izabela Skarbowska.
5.
6.
7. Boskie Matki – dzielne kobiety
Dzień Boskich Matek jest obchodzony po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października. To wyjątkowa data, bo właśnie tego dnia w 2009 r. rozpoczęła działalność Fundacja Rak’n’Roll.
– Obchody Dnia Boskiej Matki w tym roku będą odbywały się wyłącznie w sieci, za pośrdenictwem mediów społecznościowych. Utworzyliśmy ogólnopolskie wydarzenie, mamy funpage.
Każdy, kto chce wesprzeć kobiety w tej trudnej sytuacji, może zamieścić na profilu specjalnie stworzoną na tę okazję infografikę, zmienić avatar na znak solidarności z nami, dołączyć do wydarzenia i przesłać wielką kulę dobrej energii – mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll.
Ten trudny temat jak nikt inny nagłośniła Magda Prokopowicz – założycielka fundacji, która zmarła w 2012 roku. Program kompleksowej opieki, który ruszył 16 września br., był jej wielkim marzeniem. Zaledwie kilka dni temu, 2 października, miała miejsce premiera filmu inspirowanego jej życiem – „Chemia” w reż. Bartka Prokopowicza, męża Magdy.
Film ma pokazać prawdziwe problemy ciężarnych kobiet chorych na raka. Obraz można oglądać w kinach na terenie całej Polski.
– Magdzie zależało na tym, żeby stworzyć miejsce, gdzie kobiety chore na raka mogłyby znaleźć prawdziwe wsparcie. My, jako jej fundacja, chcieliśmy je urzeczywistnić i udało się. Październik jest dla nas wyjątkowo ważny z dwóch powodów.
Po pierwsze, 6 października Magda oficjalnie rozpoczęła działalność Fundacji. Po drugie, jest to miesiąc świadomości raka piersi – przypomina Marta Ozimek-Kędzior.
– Program kompleksowej opieki oficjalnie rozpoczął się we wrześniu. Zależało nam, aby kobiety chore onkologiczne otrzymały najlepsze wsparcie. Dlatego są z nami znakomici eksperci zapewniający opiekę onkologiczną, ginekologiczną, rehabilitacyjną, urodową i położniczą.
Zanim program nabrał rozgłosu w mediach, od początku roku zgosiło się do nas kilkanaście kobiet. Teraz, w zaledwie 2 tygodnie po jego oficjalnym wystartowaniu, mamy drugie tyle.
Każdego dnia zgłaszają się następne osoby. To jest dla nas ogromne szczęście i satysfakcja, że wypełniamy dobrze misję Magdy. Chcemy podziękować wszystkim, którzy zainteresowali się tym tematem i pomogli nam go nagłośnić. To nasz wspólny sukces – dodaje.
Fundacja poprzez swoje działania pragnie nie tylko podnieść świadomość na temat kobiet chorych onkologicznie, ale wysłać również jasny przekaz – jeśli ten problem dotyczy również ciebie, zgłoś się do nas! Infografikę dedykowaną Boskim Matkom można pobrać ze strony fundacji www.raknroll.pl.