Trwa ładowanie...

Pogodzić ciążę z rakiem

Niejedna z nich słyszała, że powinna przerwać ciążę. Nie poddały się i postanowiły walczyć o życie swoje i swoich dzieci. Udowodniły, że rak nie musi zniszczyć marzeń o urodzeniu zdrowego malucha. Na znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi onkologicznie 6 października po raz pierwszy w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Boskich Matek.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

1. Życie moje albo dziecka

Według danych Fundacji Rak’n’Roll, która jest inicjatorem programu kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” – ciężarnych, u których diagnozuje się nowotwór złośliwy, jest około 300 rocznie. Trzy czwarte z nich otrzymuje informację, że do rozpoczęcia leczenia onkologicznego niezbędnym warunkiem jest usunięcie ciąży. To kłamstwo.

Zarówno liczne badania naukowe przedstawione m.in. w 2014 r podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), jak i kilkudziesięcioletnie doświadczenie lekarzy z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut udowadniają, że ciąża nie wyklucza stosowania chemioterapii.

Rak nie jest wskazaniem do wywołania przedwczesnego porodu czy usunięcia ciąży. Co więcej, pacjentka poddawana leczeniu może urodzić piękne i przede wszystkim zdrowe dziecko.

2.

3.

4. Pani ma dla kogo żyć...

Izabela Skarbowska sama wyczuła w piersi niewielki guzek. Natychmiast poszła do ginekologa. Otrzymała skierowanie na USG, ale musiała czekać jeszcze miesiąc na badanie. Potem już wszystko poszło błyskawicznie – skierowanie na mammografię, biopsja...

Na dzień przed Wigilią Izabela dowiedziała się, że ma raka piersi. Operacja miała się odbyć pod koniec stycznia 2009 r. W ciągu dwóch tygodni stan zdrowia Izabeli nagle się zmienił – zaczęła być bardziej wyczulona na zapachy, miała mdłości.

  • Mam starszą córkę, byłam już wcześniej w ciąży, więc przeczuwałam, co się święci. Druga ciąża. Kiedy poszłam na prywatną wizytę do lekarza, pamiętam, jak wziął mnie do swojego gabinetu i powiedział, że mieli już u siebie w placówce podobny przypadek i tamta kobieta żeby rozpocząć leczenie onkologiczne musiała usunąć ciążę.

Ścięło mnie z nóg – wspomina Izabela. - W jednym momencie dowiedziałam się o chorobie, a chwilę potem, że rozwija sie we mnie dziecko. Miałam różne myśli. To była radość przez łzy. Wówczas nie było również takiej wiedzy, jaka jest teraz na temat kobiet w ciąży chorych na raka.

Lekarz, do którego zgłosiła się Izabela, powiedział jednak, że skonsultuje jej przypadek dodatkowo z onkologiem i ginekologiem, ale nie dawał jej zbyt dużych szans.

  • Pamiętam, że siłę i moc w sobie zdobyłam dzięki ogromnemu wsparciu, które otrzymałam od ginekologa. Nadal mam w głowie jego słowa: „Pani ma dla kogo żyć. Trzeba walczyć. Dziecko w łonie matki jest tak osłonięte, że nic mu się nie stanie” - te słowa przywróciły mi wiarę w życie – mówi Izabela. - Przeszłam operację i trzymiesięczną chemię oszczędzającą.

Trafiłam w ręce wspaniałego specjalisty – przejął mnie dr n. med. Jerzy Giermek z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Moja Natalia po narodzinach otrzymała 10 punktów w skali Apgar. Ona była moim światełkiem w tunelu.

Dziś córka Izabeli ma już 6 lat, a jej matka nie ukrywa ogromnego podziwu i radości z faktu, że Fundacja Rak'n'Roll powołała do życia program „Boskie Matki”.

  • W tamtych czasach nie miałam takiego wsparcia, a ono jest bardzo ważne. Wtedy nic nie można było znaleźć na temat leczenia raka w ciąży. Jedyną osobą, która głośno o tym mówiła, była Magda Prokopowicz – to ona jako pierwsza poruszyła ten - wówczas - temat tabu.

Teraz wiedza jest wystarczająco rozpowszechniona właśnie za sprawą fundacji, a to daje nadzieję innym kobietom w podobnej sytuacji. Życzę im wszystkim, żeby nigdy nie traciły wiary i walczyły do końca o życie swoje i swojego dziecka, bo warto - dodaje Izabela Skarbowska.

5.

6.

7. Boskie Matki – dzielne kobiety

Dzień Boskich Matek jest obchodzony po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października.  To wyjątkowa data, bo właśnie tego dnia w 2009 r. rozpoczęła działalność Fundacja Rak’n’Roll.

Obchody Dnia Boskiej Matki w tym roku będą odbywały się wyłącznie w sieci, za pośrdenictwem mediów społecznościowych. Utworzyliśmy ogólnopolskie wydarzenie, mamy funpage.

Każdy, kto chce wesprzeć kobiety w tej trudnej sytuacji, może zamieścić na profilu specjalnie stworzoną na tę okazję infografikę, zmienić avatar na znak solidarności z nami, dołączyć do wydarzenia i przesłać wielką kulę dobrej energii – mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll.

Ten trudny temat jak nikt inny nagłośniła Magda Prokopowicz – założycielka fundacji, która zmarła w 2012 roku. Program kompleksowej opieki, który ruszył 16 września br., był jej wielkim marzeniem. Zaledwie kilka dni temu, 2 października, miała miejsce premiera filmu inspirowanego jej życiem – „Chemia” w reż. Bartka Prokopowicza, męża Magdy.

Film ma pokazać prawdziwe problemy ciężarnych kobiet chorych na raka. Obraz można oglądać w kinach na terenie całej Polski.

– Magdzie zależało na tym, żeby stworzyć miejsce, gdzie kobiety chore na raka mogłyby znaleźć prawdziwe wsparcie. My, jako jej fundacja, chcieliśmy je urzeczywistnić i udało się. Październik jest dla nas wyjątkowo ważny z dwóch powodów.

Po pierwsze, 6 października Magda oficjalnie rozpoczęła działalność Fundacji. Po drugie, jest to miesiąc świadomości raka piersi – przypomina Marta Ozimek-Kędzior

– Program kompleksowej opieki oficjalnie rozpoczął się we wrześniu. Zależało nam, aby kobiety chore onkologiczne otrzymały najlepsze wsparcie. Dlatego są z nami znakomici eksperci zapewniający opiekę onkologiczną, ginekologiczną, rehabilitacyjną, urodową i położniczą.

Zanim program nabrał rozgłosu w mediach, od początku roku zgosiło się do nas kilkanaście kobiet. Teraz, w zaledwie 2 tygodnie po jego oficjalnym wystartowaniu, mamy drugie tyle. 

Każdego dnia zgłaszają się następne osoby. To jest dla nas ogromne szczęście i satysfakcja, że wypełniamy dobrze misję Magdy.  Chcemy podziękować wszystkim, którzy zainteresowali się tym tematem i pomogli nam go nagłośnić. To nasz wspólny sukces – dodaje.

Fundacja poprzez swoje działania pragnie nie tylko podnieść świadomość na temat kobiet chorych onkologicznie, ale wysłać również jasny przekaz – jeśli ten problem dotyczy również ciebie, zgłoś się do nas! Infografikę dedykowaną Boskim Matkom można pobrać ze strony fundacji www.raknroll.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.