Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Przygotowanie do cytologii

Przygotowanie do cytologii
Przygotowanie do cytologii (GettyImages)

Bezpośrednie przygotowanie do cytologii to przede wszystkim zadbanie o higienę okolic intymnych. Wcześniej jednak należy odstawić leki dopochwowe i przez kilka dni przed badaniem cytologicznym nie stosować dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Aby otrzymać prawidłowy wynik cytologii, nie można także dokonywać irygacji, czyli przepłukiwania jam ciała. Regularna cytologia jest niezwykle ważna w diagnozowaniu raka szyjki macicy i stanów zapalnych narządu rodnego. Sprawdź, jakie czynności powinny poprzedzać badanie cytologiczne pochwy?

spis treści

1. Jak się przygotować do cytologii?

Badanie cytologiczne to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, jakie wykonuje się niemal podczas każdej kontrolnej wizyty u ginekologa.

Celem badania jest zdiagnozowanie zmian, jakie pojawiły się w obrębie szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć nowotwór szyjki macicy we wczesnym stadium i skutecznie go wyleczyć. Cytologia umożliwia także zdiagnozowanie zmian zapalnych pochwy oraz ocenę cyklu miesiączkowego pod względem hormonalnym.

Zobacz film: "Jak powinna przebiegać cytologia?"
Wyniki cytologii - skala Papanicolau, system Bethesda, cytologia hormonalna
Wyniki cytologii - skala Papanicolau, system Bethesda, cytologia hormonalna

Wyniki cytologii onkologicznej mogą być podawane w powszechnie stosowanej pięciostopniowej skali Papanicolau

przeczytaj artykuł

Badanie cytologiczne, jak każde inne badanie ginekologiczne, dla wielu kobiet może być krępujące i powodować dyskomfort, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych.

Przed badaniem należy dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej o odczynie kwaśnym, gdyż jest to naturalny odczyn narządów płciowych kobiety (mydła mają odczyn zasadowy i niszczą naturalną florę okolic intymnych kobiety).

Przed badaniem cytologicznym nie należy też stosować irygacji, czyli przepłukiwania pochwy, jelit i innych jam ciała. Wszelkie leki stosowane dopochwowo powinny być ostawione co najmniej na 3-5 dni przed wykonaniem badania.

Nie wolno też używać dopochwowych środków antykoncepcyjnych oraz wskazane jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego na 2 dni przed wykonaniem badania.

2. Kiedy wykonać cytologię?

Cytologia to badanie, które najlepiej wykonać około połowy cyklu miesiączkowego, czyli średnio 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Nie zaleca się ponadto wykonywania badania później niż 4 dni przed następną miesiączką.

Przed wykonaniem cytologii kobieta musi dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli dostrzeże nadmierne upławy, powinna przesunąć termin cytologii, gdyż może występować u niej stan zapalny narządu rodnego, podczas którego nie wykonuje się badania.

Cytologia powinna być wykonywana stale od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego. U kobiet ze zwiększonym ryzkiem zachorowania na raka szyjki macicy (liczni partnerzy seksualni, nawracające stany zapalne pochwy, rak szyjki macicy w rodzinie, krwawienia kontaktowe z pochwy) badanie cytologiczne pochwy powinno być wykonywane raz na rok.

Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku
Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku

Badanie cytologiczne to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych pobranych z szyjki macicy. Badanie

przeczytaj artykuł

Kobiety z mniejszym ryzkiem zachorowania (stały partner seksualny lub zmieniany nie częściej niż co 12 miesięcy, prawidłowe wyniki poprzedniego badania cytologicznego) powinny wykonywać cytologię co najmniej raz na trzy lata.

Częściej cytologię wykonuje się w przypadku, gdy służy ona celom kontrolnym leczenia nadżerki szyjki macicy. Również cytologia w ciąży powinna być wykonywana częściej niż zwykle - lekarze zalecają, by ciężarna wykonała ją dwukrotnie – w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży.

Wynik badania cytologicznego](//parenting.pl/wyniki-cytologii) jest oznaczany w 5-stopniowej skali. Grupa I oznacza bardzo dobry wynik, grupa II wynik utrzymany w normie. Niepokojące są wyniki od III do V grupy. Świadczą one o pojawieniu się nieprawidłowych komórek, w tym także komórek nowotworowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.