Trwa ładowanie...

9 zasad przyjmowania antybiotyków

Avatar placeholder
26.03.2021 13:44
Podczas kuracji powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad przyjmowania antybiotyków
Podczas kuracji powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad przyjmowania antybiotyków (GettyImages)

Antybiotyki to leki o silnym działaniu, które zwalczają infekcje bakteryjne. Ich skuteczność zależy jednak od prawidłowego przyjmowania leku. Przestrzegając najważniejszych zasad, możemy uniknąć ubocznych efektów leczenia antybiotykami. Jak poprawnie je zażywać? Jak długo działa antybiotyk po skończonej kuracji?

spis treści

1. Co to jest antybiotyk?

Antybiotyk to naturalny i wtórny produkt metabolizmu mikroorganizmów. Jego nazwa wywodzi się z łaciny od dwóch słów "anti" - przeciw, oraz "bios" - życie, co poniekąd pokazuje charakter działania leków z tej grupy. W XIX wieku naukowcy znali zjawisko antybiozy (niektóre organizmy mogą zapobiegać wzrostowi bakterii).

Antybiotyki stosuje się go podczas leczenia zakażeń wywołanych bakteriami. Czasem przepisywane są także profilaktycznie, zapobiegając ewentualnym zakażeniom bakteryjnym w czasie np. niskiej odporności organizmu.

2. Zasady stosowania antybiotyków

Leki te nie są obojętne dla organizmu. Kuracja powinna być w każdym przypadku przepisana przez lekarza; warto również znać podstawowe zasady przyjmowania antybiotyków. Oto one:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zasada 1 – Antybiotyk przepisuje lekarz

Niekiedy zostaje nam kilka tabletek antybiotyku po poprzednim leczeniu. Kiedy znów zachorujemy, możemy uznać, że będzie również skuteczny. Niestety, nie każdy antybiotyk zwalcza takie same typy bakterii.

Choć istnieją takie, które sprawdzają się w wielu infekcjach, to niektóre stanowią broń w walce jedynie z określonymi zarazkami. Stosowanie antybiotyku bez konsultacji z lekarzem może być groźne dla naszego zdrowia.

Należy stosować się do zasad zażywania antybiotyków
Należy stosować się do zasad zażywania antybiotyków (123RF)

Zasada 2 – Przyjmuj lek według zaleceń lekarza

Jeśli lekarz przepisał nam antybiotyk 2 razy dziennie, co ile godzin powinniśmy go przyjmować? Zwykle powinniśmy przyjmować lek w odstępach dwunastogodzinnych, powinniśmy jednak na wizycie o to dopytać i bezwzględnie stosować się do tych zaleceń.

Pomijając dawkę lub przyjmując ją w mniejszym odstępie czasu, narażamy nasz organizm na konsekwencje. Pominięcie dawki może przyczynić się do zmniejszenia stężenia antybiotyku we krwi i tym samym osłabienia jego działania. Podwójna dawka leku może zwiększyć ryzyko działań ubocznych.

Zasada 3 – Dokończ kurację antybiotykową

Antybiotyki mają to do siebie, że działają szybko i w krótkim czasie – już po przyjęciu kilku dawek czujemy się o wiele lepiej. Przedwczesne skrócenie kuracji lub przerwanie antybiotyku i ponowne branie może skutkować ponownym rozmnożeniem się bakterii. Nawrót choroby może być ostrzejszy, a zarazki, które zaatakują organizm, odporne na poprzedni antybiotyk.

Jak długo działa antybiotyk po odstawieniu? Jest to zależne od jego rodzaju, dawki oraz czasu leczenia, dlatego w przypadku każdej wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza.

Zasada 4 – Połykaj antybiotyk w całości

Rozgryzanie leku, wysypywanie zawartości z kapsułki może zmniejszyć ilość dawki. Co więcej, antybiotyk, który trafi do żołądka bez osłonki, może zostać zniszczony przez kwas solny. Wówczas kuracja antybiotykiem będzie nieskuteczna.

Zasada 5 – Nie popijaj antybiotyku mlekiem i sokami

Soki cytrusowe, mleko i napoje mleczne zmniejszają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Zmniejszają stężenie antybiotyku we krwi, a tym samym zmniejszają jego działanie.

Zawarte w mleku wapno wchodzi w reakcję z antybiotykiem i również zmniejsza jego skuteczność. Warto również pamiętać, że lek przyjmuje się godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim. Popijaj antybiotyk wodą.

Zasada 6 – Nie pij alkoholu

Podczas antybiotykoterapii nie należy spożywać alkoholu. Może on zmniejszyć działanie kuracji, a co więcej przyczynić się do silnych bólów głowy, zaburzenia ciśnienia krwi i kołatania serca.

Zasada 7 – Przy antybiotykoterapii nie zażywaj witamin, żelaza i wapnia.

Witaminy, żelazo i wapno osłabiają wchłanianie antybiotyku i zmniejszają jego skuteczność.

Co więcej, spożywanie preparatów witaminowych podczas infekcji bakteryjnej jest wspaniałym pożywieniem dla zarazków. Po środki witaminowe warto sięgnąć po zakończonej kuracji.

Zasada 8 – Wzmocnij florę bakteryjną

Spożywanie probiotyków podczas kuracji antybiotykowej to jeden ze sposobów, aby ochronić naturalną florę bakteryjną w naszym organizmie.

Innym sposobem jest sięgnięcie po niektóre jogurty i kefir, które posiadają w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego. Pamiętajmy tylko aby nie popijać nimi samego antybiotyku.

Po kefir i jogurty sięgnijmy dwie godziny po zażyciu leku. Niezażywanie żadnych środków osłonowych może przyczynić się do rozwoju grzybicy. Probiotyki warto również przyjmować przez kilka dni po antybiotykoterapii.

Musisz to wiedzieć

Zasada 9 – Nie opalaj się od razu po antybiotykoterapii

Światło słoneczne może wywołać przebarwienia na skórze po zażywaniu niektórych antybiotyków. Dlatego warto wstrzymać się z opalaniem przez kilka dni po kuracji antybiotykowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze