Puszczasz dziecko bez skarpetek? Przeprowadzono eksperyment
Dla naszych babć chodzenie na bosaka zimą w domu było nie do pomyślenia. Choć - szczególnie dla maluchów - przemieszczanie się bez skarpet i butów jest bardzo istotne, może także zwiększać ryzyko "złapania" infekcji.
1. Chodzenie na bosaka osłabia odpowiedź immunologiczną
Dla dzieci naturalne jest chodzenie na bosaka. Stopy maluchów nie są jeszcze w pełni ukształtowane, dlatego pediatrzy zalecają rodzicom, by ich pociechy poruszały się bez butów. Choć stopa rozwija się przez kilkanaście lat, początkowy okres jest najistotniejszy, ponieważ właśnie wtedy jest najbardziej podatna na odkształcenia.
Nasze babcie nie wyobrażały sobie, by najmłodsi poruszali się w domu bez skarpetek. W dawnym budownictwie nieszczelne okna i drzwi oraz kiepski system ogrzewania zmuszały do tego, by ubierać się ciepło. Dziś nadal wiele osób obawia się, że dziecko może zachorować właśnie przez zimne stopy.
Przyczyną infekcji takich jak grypa czy przeziębienie są wirusy, ale okazuje się, że zimne stopy również mogą zwiększać ryzyko zachorowania poprzez osłabienie układu odpornościowego dziecka. Naukowcy z Common Cold Centre na Uniwersytecie w Cardiff w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, które wykazały, że gdy temperatura stóp spada, wpływa to na cały organizm i tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia pełnoobjawowej infekcji.
Wszystko przez wychłodzenie, które prowadzi do osłabienia odpowiedzi immunologicznej. Grupa badaczy przeprowadziła analizy, w których umieszczali stopy 90 uczniów w zimnej wodzie na 20 minut. Okazało się, że u tej grupy badanych, której moczono stopy, narażenie na przeziębienie w ciągu kolejnych pięciu dni było znacznie większe niż u dzieci z grupy kontrolnej.
2. Najczęstsze objawy przeziębienia i grypy u dzieci
Symptomy grypy i przeziębienia u dzieci są podobne. W przypadku przeziębienia warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zatkany nos, katar, bóle gardła, głowy. Może pojawić się również kaszel i kichanie, a także częściej niż u osób dorosłych - podwyższona temperatura ciała.
Z kolei na grypę może wskazywać gorączka, dreszcze, suchy kaszel, osłabienie i zmęczenie. Często grypie u dzieci towarzyszą również bóle mięśni, głowy i gardła. Dziecko może również nie mieć apetytu.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl