Trwa ładowanie...

Rodzaje i leczenie jaskry u dzieci

Avatar placeholder
08.06.2021 11:12
Rodzaje i leczenie jaskry u dzieci
Rodzaje i leczenie jaskry u dzieci

Przyczyny jaskry u dzieci mogą być różne, jednak najczęściej diagnozowane są: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmiany w okolicach narządu wzroku, wada strukturalna kąta przesączania, który jest odpowiedzialny za właściwy odpływ wodnistej cieczy z komory przedniej, wady rozwojowe gałki ocznej.

spis treści

1. Jaskra u dzieci

W większości przypadków nieleczona jaskra prowadzi do stałej utraty wzroku.

Nieleczona jaskra prowadzi do stałej utraty wzroku
Nieleczona jaskra prowadzi do stałej utraty wzroku (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

U dzieci diagnozowana jest:

jaskra pierwotnie wrodzona wystąpić w pierwszych dniach życia, ale jest to niewielki odsetek, bo tylko 25 proc. 60 proc. wykrywalności choroby dotyczy niemowląt do 6. miesiąca życia, a 80 proc. w pierwszym roku życia. Po czym rozpoznać jaskrę wrodzoną? Pojawia się światłowstręt, łzawienie, a także kurcz powiek. Cechą charakterystyczną dla tej choroby jest również powiększenie gałek ocznych, a z tym związane jest zbyt duże gromadzenie cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rodzice zauważają zamglenie rogówki, które następuje w momencie skoku ciśnienia. W przypadku jaskry wrodzonej rogówka przyjmuje niebieskie zabarwienie. Często do problemów ze wzrokiem dochodzą także nagłe bóle głowy.

Na czym polega diagnoza jaskry wrodzonej? Badana jest ostrość widzenia, rogówka, kontrolowane jest także ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także dno oka.

jaskra wtórna u dzieci może pojawić się w wyniku różnych czynników, np.: przy urazie, powodem może być także stan zapalny błony naczyniowej. Innym skutkiem może być operacja zaćmy, a także zmiany nowotworowe, takie jak siatkówczak.

jaskra wynikająca z innych wad układu wzroku występuje np. przy małooczu, beztęczówkowości, przemieszczeniu soczewki, nerwiakowłókniakach, zespole Lowe’a, zaburzeniach rozwojowych przedniego odcinka.

2. Jak wygląda leczenie jaskry u dzieci?

Niestety, w większości przypadków bez względu na podłoże wymagana jest operacja zaćmy, która obejmie kąt przesączania. Goniotomina polega na nacięciu właściwych struktur w obrębie kąta przesączania, co skutkuje ułatwieniem odpływu nagromadzonej cieczy. Inny rodzaj zabiegu to trabekulotomia – dotyczy najczęściej rogówki i polega na przerwaniu niewłaściwego połączenia w okolicach kąta przesączania.

Musisz to wiedzieć

Wymienione zabiegi nie zawsze skutkują i kolejnym krokiem może być zabieg cyklodestrukcyjny w trakcie, którego zostaje zniszczone ciało rzęskowe, które jest odpowiedzialne za produkcję cieczy wodnistej. Przy jaskrze stosowane jest również leczenie farmakologiczne, ale najczęściej jest to leczenie wspomagające np. krople do oczu obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.