Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ropienie oczu u niemowląt - przyczyny, zapobieganie

Avatar placeholder
22.05.2023 23:15
Ropienie oczu u niemowląt - przyczyny, zapobieganie
Ropienie oczu u niemowląt - przyczyny, zapobieganie

Ropienie oczu u niemowląt i noworodków może być wynikiem infekcji, także infekcji okołoporodowej, lub zakażenia szpitalnego. U niektórych dzieci do infekcji dochodzi częściej, a to dlatego, że kanaliki łzowe są zbyt wąskie. Jeśli ropa w oczach utrzymuje się dłużej niż trzy dni mimo domowego leczenia, trzeba iść z dzieckiem do okulisty.

spis treści

1. Ropienie oczu u niemowląt - przyczyny

Dziecko tuż po urodzeniu i w trakcie porodu jest szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju bakterie. Infekcyjne zapalenie spojówek może się pojawić w momencie przechodzenia przez kanał rodny matki, wskutek kontaktu z bakteriami w szpitalu czy w domu.

Podobne objawy pojawiają się u dziecka także wskutek zabiegu Credego, wykonywanego u wszystkich noworodków w Polsce. Zabieg polega na zakropleniu każdego oka dziecka jedną kroplą 1 proc. roztworu azotanu srebra. Jest to metoda zapobiegania zakażeniu dwoinkami rzeżączki (czyli rzeżączkowemu zapaleniu spojówek), które mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety. Kilka dni po zakropleniu oczy dziecka mogą być podrażnione, może się z nich wydobywać ropa. Jest to jednak przejściowa reakcja, ustępująca z czasem.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się ropy w oczach dziecka jest dość częsta wada, a mianowicie, zwężenie kanalika łzowego. Zbyt wąski kanalik łzowy z łatwością się zatyka, co powoduje tzw. zastój łez. Taki zastój ułatwia mikroorganizmom infekcję.

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Ropienie oczu u niemowląt - zapobieganie

Metodą domowego leczenia zaropiałych oczu dziecka jest przemywanie ich kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Przemywamy oczy czystym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, czyli w kierunku nasady nosa. Po każdym ruchu trzeba wymienić wacik na świeży. Roztwór rumianku nie jest najlepszy do przemywania oczu niemowlętom i noworodkom, a to dlatego, że może uczulić, jak wszystkie zioła. U małego dziecka szczególnie łatwo o uczulenie.

Dodatkowo można lekko masować wewnętrzny kącik oka dziecka. W przypadku, jeśli ropienie oczu było wywołane przez zatkanie kanalika łzowego, masaż może ułatwić jego odetkanie. Masaż woreczka łzowego powinien być wykonywany kilka razy dziennie.

Jeśli ropienie oczu jest wywołane przez zabieg Credego, nie można ich przemywać solą fizjologiczną. Wytrąci się wtedy chlorek srebra. W takim wypadku czekamy, aż objawy same ustąpią. Jeśli tak się nie stanie w przeciągu kilku dni, trzeba iść do lekarza okulisty.

Wąski kanalik łzowy musi być oceniony przez okulistę. Zdecyduje on, czy konieczny jest zabieg przedmuchania kanalika łzowego. Jest to bezbolesny zabieg, trwający zaledwie kilka minut.

Zwężenie kanaliku łzowego to jedna z przyczyn ropienia oczu u dziecka
Zwężenie kanaliku łzowego to jedna z przyczyn ropienia oczu u dziecka (123RF)

W przypadku, jeśli przez kilka dni nie pojawia się poprawa, a z oczu dziecka nadal cieknie ropa, trzeba iść do lekarza okulisty. Zrobi on wymaz z wydzieliny ropnej z oka dziecka. Dzięki temu zostanie odkryty mikroorganizm, który wywołuje nieprzyjemne objawy. Po wykryciu bakterii lub innego mikroorganizmu, leczy się go odpowiednio dobranym antybiotykiem. Może być w tym przydatny antybiogram. To badanie wykonywane często razem z posiewem, które pozwala stwierdzić, na jakie antybiotyki jest wrażliwy dany mikroorganizm.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze