Skurcze Braxtona-Hicksa - jak wyglądają, jak złagodzić
Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane inaczej nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy, pojawiają się już po 20. tygodniu ciąży. Nie są one tak silne, jak skurcze porodowe i nie są w stanie wypchnąć dziecka z łona matki. Mięsień macicy "trenuje" w ten sposób przed wydaniem dziecka na świat. Mają one za zadanie przystosować macicę do porodu: rozpocząć proces jej skracania i rozwierania.
1. Skurcze Braxtona-Hicksa - jak wyglądają?
Skurcz Braxtona-Hicksa trwa około pół minuty. Uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i stopniowo schodzi w dół. Tym skurczom daleko jednak jeszcze do siły porodowych. Niektóre przyszłe mamy odczuwają je jak bóle miesiączkowe – niezbyt przyjemne, ale też niezbyt intensywne.
Jest to dla nich bardziej dyskomfort niż ból. U innych kobiet w ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są wyjątkowo nieprzyjemne. Odczuwany przez nie ucisk utrudnia, a nawet uniemożliwia wyprostowanie się, może także przeszkadzać w chodzeniu i wykonywaniu codziennych czynności.
Ich nasilenie i częstotliwość występowania zależy od zaawansowania ciąży. Początkowo będą słabsze i rzadsze, jednak z czasem staną się częstsze i silniejsze. W ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawiać się co pół godziny i trwać nawet do dwóch minut.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa? - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Skurcze Braxtona w 32-tygodniu ciąży - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Bóle Braxtona a skracanie szyjki macicy - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Charakter skurczy Braxtona-Hicksa nie jest rozpierający, nie stają się także z chwili na chwilę dłuższe i częstsze. Ich intensywność staje się coraz mniejsza. Nie pojawiają się dodatkowe objawy, które świadczą o zbliżającej się akcji porodowej, takie jak: plamienie, biegunka, odejście czopu śluzowego, odejście wód płodowych czy ból pleców.
2. Skurcze Braxtona-Hicksa - jak złagodzić?
Łagodzenie tego rodzaju skurczów polaga przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała. Jeśli ból pojawił się, kiedy kobieta była w ruchu – najlepiej usiąść. Jeśli skurcz nastąpił, kiedy kobieta leżała lub siedziała – pomoże spokojny spacer. Kiedy ból jest silny – można wypróbować rozkurczowych właściwości ciepłej wody. Ciepła, ale nie gorąca kąpiel, rozluźni mięśnie i złagodzi dolegliwości. Równie pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne. Kobieta siada w wygodnej pozycji, zamyka oczy i skupia się na swoim oddechu. Kilka minut takich "ćwiczeń" pomaga pozbyć się napięcia mięśni. Na wyjątkowo silne skurcze Braxtona-Hicksa lekarz może zalecić środki farmakologiczne. Jeśli bóle nie złagodnieją po godzinie, trzeba jechać do szpitala.
Zobacz także
Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się także pod wpływem wysiłku fizycznego, wyczerpania, odwodnienia, dotykania i masowania brzucha, stosunku seksualnego, a także poruszania się dziecka. Można więc uniknąć pogarszania się skurczów poprzez wyeliminowanie powyższych czynników, a przynajmniej tych, które da się wyeliminować. Kobieta w ciąży powinna być aktywna fizycznie, ale nie może się przeciążać. Bardzo ważne jest także picie wystarczającej ilości wody, aby zapobiec odwodnieniu.