Skurcze macicy w ciąży
Skurcze macicy są cechą fizjologiczną kobiety ciężarnej po 20 tygodniu ciąży. Rejestracja skurczów macicy w ciąży pozwala wykryć rozpoczynający się poród, a także ocenić stan płodu w badaniu kardiotokograficznym. Skurcz macicy powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzowodniowego.
1. Fizjologia skurczów macicy
Miarą aktywności macicy jest liczba występujących skurczów. Po przekroczeniu wartości 2,66 kPa, skurcz jest wyczuwalny palpacyjnie i wywołuje u kobiety ból.
Można wyróżnić dwa typy skurczów ciążowych:
- pierwszy z nich cechuje się nieskoordynowanymi skurczami powodującymi wzrost ciśnienia o małej amplitudzie. Pojawiają się z dość dużą częstotliwością po 20 tygodniu ciąży, swoistymi falami, stąd ich nazwa − fale Alvareza.
- drugi typ skurczów ciążowych przypomina już nieco skurcze porodowe. Z tą różnicą, że ich amplituda jest niższa od skurczów porodowych oraz pojawiają się w dłuższych odstępach czasu. Noszą nazwę skurczów Braxtona-Hicksa.
Na około trzy tygodnie przed porodem kobieta może zacząć obserwować u siebie kolejne nieregularne skurcze. Mogą one być związane z obniżonym dnem macicy i jej intensywnymi przygotowaniami do mającego nastąpić porodu. Fizjologia tych skurczów objawia się pobolewaniem w podbrzuszu. Są to skurcze obniżające, a ich zadaniem jest zintensyfikowanie procesu optymalnego ustawiania się płodu. Kontynuację tego procesu przejmują skurcze przepowiadające. Po 38 tygodniu siła skurczów przepowiadających może być dla kobiety odczuwalna w sposób dotkliwy. Powodem tego jest ciśnienie wewnątrzmaciczne przekraczające 6 kPa, które powoduje ból.
2. Przeznaczenie skurczów macicy
Większość kobiet radzi sobie w chwili wystąpienia tego rodzaju skurczów intuicyjnie, ćwicząc oddychanie lub zmieniając dotychczasową pozycję. Zresztą to, że podczas zmiany pozycji odczuwalność skurczów maleje, różni je od skurczów porodowych, które z upływem czasu nasilają się. U niektórych kobiet jednak, odczuwalność skurczów przepowiadających przekracza ich indywidualną wytrzymałość na ból. Tymczasem im bliżej porodu, tym częstotliwość skurczów zwiększa się. Kończą się one skurczami wstawiającymi, w trakcie których u prawidłowo ułożonego płodu istnieje optymalna możliwość wstawienia główki do kanału rodnego.
W trakcie wystąpienia skurczów macica robi się twarda i napina się na krótki czas. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się w trakcie występowania skurczów, kobiety odczuwają indywidualnie. Zdarza się, że ból promieniuje w okolice lędźwiowe, co niepokoi ciężarną. U większości kobiet skurcze w ciąży są porównywane do bóli miesiączkowych lub wręcz nie są odczuwalne. Wszystko zależy od różnic osobniczych i indywidualnej wrażliwości na tego typu dolegliwości. Radzenie sobie z bólem, podobnie jak radzenie sobie ze stresem jest pożądaną i praktyczną umiejętnością, którą warto opanować, zwłaszcza przygotowując się do porodu.
Matka natura wyposażyła kobietę w naturalną zdolność reakcji w chwili, kiedy zaczyna się poród. Wystarczy, że wsłuchasz się w swoje ciało, zaufasz sobie samej i intuicyjnie podejmiesz działania, które pomogą ci przejść pomyślnie przez wszystkie fazy porodu. Na końcu tej wyczerpującej drogi spotka cię to, na co czekałaś przez ostatnie dziewięć miesięcy – twoje dziecko.
mgr Anna Czupryniak