Zagnieżdżenie zarodka - charakterystyka, implantacja
Plamienie implantacyjne pojawia się w chwili zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jednak nie każda kobieta we wczesnej ciąży tego doświadcza, dlatego też nie można uważać plamienia implantacyjnego za objaw ciąży. Każde plamienie czy krwawienie we wczesnej ciąży należy konsultować z lekarzem ginekologiem, gdyż utrzymanie ciąży może być zagrożone. Jednak plamienie implantacyjne, jak też plamienie związane z rozszerzaniem się szyjki macicy w terminie porodu, są w ciąży zjawiskiem czysto fizjologicznym.
1. Zagnieżdżenie zarodka - charakterystyka
Proces od zapłodnienia do zagnieżdżenia się zarodka jest dość skomplikowany, choć krótki w czasie. Zapłodnienie, czyli połączenie komórki jajowej z plemnikiem, następuje zwykle w bańce jajowodu. Powstaje wtedy zygota, która zaczyna wędrówkę od jajowodu do jamy macicy, ulegając licznym podziałom. Z zygoty w stadium moruli powstaje blastocysta, która różnicuje się na dwie warstwy: zewnętrzną − stanowiącą początek trofoblastu, a pźniej łożysko, oraz wewnętrzną, z której powstaje zarodek, a na końcu płód.
Zarodek, jeszcze przed implantacją, wytwarza wiele różnych białek, między innymi gonadotropinę kosmówkową (hCG). Jest to hormon będący wskaźnikiem ciąży − testy ciążowe potwierdzają jego obecność w moczu. Uważa się również, że hCG zapobiega odpowiedzi matki na antygen płodowy. Zarodek dociera z jajowodu do macicy ok. 2-3 dnia po zapłodnieniu. Zagnieżdżenie zarodka, czyli jego implantacja w jamie macicy, następuje zwykle w 6.-7. dobie. Procesem tym steruje układ hormonalny, który przeobraża też endometrium macicy w doczesną − jest to przekrwiona, rozpulchniona błona śluzowa trzonu macicy. W nią „wżera się” zarodek, by rozwijać się później już jako płód.
2. Zagnieżdżenie zarodka - implantacja
Bezpośrednim i widzialnym objawem zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy jest tzw. plamienie implantacyjne. Ze względu na znaczne przekrwienie błony śluzowej macicy, spowodowane działaniem progesteronu i estrogenów, zagnieżdżenie zarodka może powodować niewielkie brudzenie lub plamienie. Zarodek, zagnieżdżając się w błonie śluzowej macicy, może trafić na naczynie krwionośne, uszkadzając jego ścianę. To prowadzi do wynaczynienia się krwi, która ewakuuje się z macicy, powodując plamienie. Jest to objaw fizjologiczny, jednak warto o nim porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem. Plamienie implantacyjne pojawia się mniej więcej w okolicach terminu spodziewanej miesiączki, dlatego też jest objawem mylącym rozpoznanie ciąży, szczególnie w przypadku, gdy kobieta się jej nie spodziewa. Plamieniu temu nie towarzyszy ból podbrzusza, nie występują też skrzepy.
Zobacz także:
Plamienie implantacyjne to fizjologiczny objaw świadczący o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Kobieta powinna jednak ograniczyć w tym czasie swoją aktywność fizyczną i zrezygnować z kontaktów seksualnych. Jeśli plamienie implantacyjne przedłuża się kilka dni lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, należy oczywiście skontaktować się z lekarzem ginekologiem.