Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Plamienie we wczesnej ciąży

Avatar placeholder
22.05.2023 23:25
Plamienie we wczesnej ciąży
Plamienie we wczesnej ciąży

Plamienie we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze trwania ciąży, to powód, dla którego należy zwrócić się do ginekologa. Zwykle nie oznaczają one jednak poważnych problemów zagrażających przebiegowi ciąży i nie muszą być oznaką poronienia, choć nie można tego wykluczyć. Przyczyny plamienia w pierwszym trymestrze powinny być zawsze dokładnie zbadane przez ginekologa.

spis treści

1. Przyczyny plamienia w pierwszym trymestrze

Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży pojawia się u 20-30% kobiet. Plamienie może być wywołane implantacją zarodka. Dzieje się to między 6. a 12. dniem po możliwym zapłodnieniu. U niektórych kobiet takie plamienie z dróg rodnych trwa kilka godzin, u innych nawet kilka dni.

Plamienie mogą wywołać stany zapalne pojawiające się wskutek różnych rodzajów infekcji pochwy lub dróg moczowych, takich jak grzybica, a także poważniejszych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydioza. Stan zapalny narządów płciowych zazwyczaj wywołuje także inne objawy, takie jak upławy z pochwy, bóle w dole brzucha, świąd, nieprzyjemny zapach z pochwy. Za plamienie mogą odpowiadać także polipy i nadżerki, których leczenie rozpoczyna się zazwyczaj dopiero po porodzie. Aby postawić prawidłową diagnozę nie wystarczy badanie ginekologiczne – konieczna jest cytologia i wymaz mikrobiologiczny, aby mieć pewność, jakie mikroorganizmy wniknęły do pochwy i wywołują stan zapalny.

Jeśli plamienie z pochwy pojawia się po lub w trakcie stosunku seksualnego, może to oznaczać, że narządy płciowe stają się wyjątkowo delikatne i podczas stosunku dochodzi do ich podrażnienia. Należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie i ewentualne leczenie. Stosunek seksualny w ciążynie wywołuje poronienia. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną plamienia (kondycję pochwy może pogarszać, np. stan zapalny, a nawet zmiany hormonalne w ciąży) i zaleci odpowiednie środki zaradcze. Do wizyty u ginekologa lepiej powstrzymać się od dalszego współżycia.

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Krwawienie w pierwszym trymestrze

Krwawienie, szczególnie to obfite, może oznaczać poronienie. Jeśli przyczyną krwawienia jest poronienie, towarzyszą mu skurcze w dole brzucha przypominające bóle miesiączkowe. Z pochwy wydobywa się obficie krew i strzępki tkanki. Poziom progesteronu u matki jest wtedy bardzo niski. Trzeba wtedy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Krwawienie z pochwy może być także wywołane ciążą pozamaciczną. Taką ciążę trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż poważnie zagraża ona matce. Taki zabieg nie jest uznawany za aborcję. Ciąża pozamaciczna nie oznacza, że kobieta nie będzie mogła zajść w zdrową i prawidłową ciążę – jest ona jednak na nią bardziej narażona niż kobiety, którym nie zdarzyła się nigdy ciąża pozamaciczna.

Każde krwawienie, plamienie czy upławy z pochwy w czasie ciąży muszą być dokładnie zbadane przez specjalistę. Dopóki nie zostanie postawiona pewna diagnoza i nie zostaną wykonane niezbędne badania, nie można wykluczyć, że doszło do poronienia lub poważnych powikłań w ciąży.

Zobacz także

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze