Trwa ładowanie...

Spodziewasz się chłopca? Uważaj!

 Ewa Rycerz
13.07.2016 21:36
Spodziewasz się chłopca? Uważaj!
Spodziewasz się chłopca? Uważaj! (123RF)

Kobiety w ciąży spodziewające się syna są bardziej narażone na powikłania w czasie ciąży niż panie oczekujące na córkę – ustalili australijscy naukowcy.

Badanie przeprowadzono na 574 tys. ciężarnych kobiet zamieszkałych w Australii, które urodziły dzieci pomiędzy 1981 a 2011 rokiem. Zespół naukowców chciał sprawdzić związki pomiędzy płcią dziecka a występowaniem powikłań ciążowych, które wpływają zarówno na kobietę, jak i nowo narodzone dziecko. Rezultaty okazały się zaskakujące.

W toku analiz okazało się, że kobiety, które spodziewały się syna były bardziej narażone na wszelkiego rodzaju komplikacje. Kobiety w ciąży z chłopcami częściej rodziły też przed terminem.

Oprócz tego, były aż o 27 proc. bardziej narażone na wystąpienie porodu przedwczesnego pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży, o 24 proc. częściej występował u nich poród pomiędzy 30. a 33. tygodniem ciąży i o 17 proc. częściej pomiędzy 34. a 36. tygodniem ciąży. Przy czym poród przedwczesny eksperci opisują jako rozwiązanie ciąży przed 37 tygodniem jej trwania.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Na tym jednak nie koniec. Matki spodziewające się chłopców były o 4 proc. bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej oraz o 7,5 proc. na stan przedrzucawkowy, który jest niezwykle poważną komplikacją i może bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowi zarówno dziecka, jak i matki.

To nie pierwsze badania, w których skupiono się na zależności między płcią dziecko a stanem zdrowia matki. Wcześniejsze analizy sugerowały, że matki dziewczynek są mniej narażone na poród przed terminem, urodzenie martwego dziecka, śmierć noworodka czy makrosomię płodu.

  • Z naszych nowych badań płynie jeden główny wniosek. Istnieją dowody na to, że płeć dziecka ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia przyszłej matki – mówi dr Petra Verburs, współautorka badań.

Naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, dlaczego płeć dziecka ma tak duży wpływ. Claire Roberts, kierownik zespołu badawczego, sugeruje, że może mieć to związek z łożyskiem.

Według ekspertki, u płodów płci żeńskiej istnieje większa ekspresja genów biorących udział w rozwoju łożyska, utrzymaniu ciąży i utrzymaniu tolerancji immunologicznej w stosunku to tych mam, które oczekują na narodziny chłopca.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Unversity of Adelaide w Australii oraz Uniwersytetu Groningen w Holandii.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze