Wypadanie macicy - przyczyny, objawy i leczenie
Wypadanie macicy to inaczej obniżenie narządów rodnych, którego powodem jest rozciągnięcie mięśni miednicy, odbytu i pochwy. Zwykle pojawia się po porodzie, u wieloródek oraz u kobiet w okresie menopauzy. Jakie objawy mogą wskazywać na wypadanie macicy i kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Jakie są dostępne opcje leczenia wypadania macicy, zarówno nieoperacyjne, jak i chirurgiczne? Jakie działania zapobiegawcze mogą podjąć kobiety, aby zmniejszyć ryzyko wypadania macicy?
1. Wypadanie macicy - czym jest?
Macica to narząd mięśniowy, znajdujący się między pęcherzem moczowym a odbytnicą, umocowany w jamie macicy więzadłami, kształtem przypominajacy gruszkę.
Macicę, jak i pęcherz moczowy, odbytnicę oraz pochwę we właściwej pozycji utrzymują mięśnie dna miednicy. Jeśli mięśnie to są osłabione, a także dochodzi do rozluźnienia ścięgien oraz więzadeł aparatu podtrzymującego narządy, ma miejsce obniżenia macicy do kanału pochwy, co może prowadzić nawet do jej wypadnięcia.
Panie, które cierpią z powodu zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej, często zgłaszają jednocześnie obniżenie pęcherza. W wielu przypadkach obserwują równie wypadanie pochwy, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do odwrócenia jej na drugą stronę.
2. Wypadanie macicy - przyczyny
Przyczyny wypadania macicy to m.in.:
- ciężki poród;
- urodzenie dziecka dużych rozmiarów;
- ciężka praca fizyczna;
- kilka porodów;
- wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu;
- niedobór estrogenów podczas menopauzy;
- uprawianie wysiłkowej dyscypliny sportu;
- przewlekłe zaparcia.
3. Wypadanie macicy - objawy
Wypadanie macicy objawia się m.in.:
- parciem na mocz;
- uczuciem pełności w kroczu;
- nieprawidłowym strumieniem moczu;
- nietrzymaniem moczu;
- uczuciem niecałkowitego wypróżnienia;
- nietrzymaniem gazów i stolca;
- zwiększoną częstością potrzeby oddawania moczu;
- koniecznością silnego parcia na stolec;
- bolesnymi stosunkami płciowymi;
- bólem w podbrzuszu i pleców w okolicy lędźwiowej.
4. Wypadanie macicy - diagnostyka
Jeśli obserwujemy wyżej wymieniony objawy wskazujące na obniżenie macicy, powinniśmy udać się do ginekologa.
Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad, który obejmuje objawy choroby, pytania dotyczące ilości porodów, ich przebiegu, dotychczasowych terapii oraz zażywanych lekarstw.
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zleca zwykle dalsze badania, takie jak:
- badanie uroginekologiczne;
- badanie USG transwaginalne, USG krocza i pochwy;
- test kaszlowy.
5. Wypadanie macicy - leczenie
Schorzenie to wymaga specjalistycznego leczenia. Nie powinniśmy ignorować wypadania macicy, ponieważ może to doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. zakażeń i infekcji dróg moczowych.
We wczesnym stadium w leczeniu tego schorzenia niekiedy stosowane są pessary. W ostatnim etapie choroby, gdy wypadanie macicy jest wyraźne, a nawet może wysuwać się na zewnątrz, podlega leczeniu operacyjnemu, które eliminuje objawy choroby i pozwala kobiecie na prawidłowe funkcjonowanie.
W przypadku starszych pacjentek czasem przeprowadza się całkowite usunięcie macicy lub zamknięcie pochwy.
6. Wypadanie macicy - profilaktyka
Po zdiagnozowaniu wypadania macicy konieczne jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Warto zrezygnować z dźwigania ciężarów. W razie występowania zaparć, bólu w dolnej części kręgosłupa lub problemów z oddawaniem moczu, warto udać się do lekarza.
Panie w wieku dojrzałym mogą otrzymać od lekarza specjalne kremy lub globulki z dodatkiem estrogenów, których zadaniem jest wyrównanie gospodarki hormonalnej i wzmocnienie tkanek utrzymujących narządy rodne.