Zakazane podczas upałów. Może skończyć się uszkodzeniem nerek
Latem, gdy słońce mocno świeci, a temperatura rośnie, naturalnie sięgamy po zimne napoje, aby się ochłodzić. Często podajemy je również dzieciom, nie zdając sobie sprawy, że mogą im zaszkodzić.
1. Czy zimne napoje są dobre w upał?
Wiosną i latem, kiedy temperatury rosną, chętnie sięgamy po zmrożone napoje. Dodanie kilku kostek lodu do wody, coli czy kawy może przynieść odwrotny efekt niż oczekiwane schłodzenie organizmu. Po ich spożyciu przez chwilę czujemy się chłodniej, ale tak naprawdę ciało uruchamia procesy ogrzewania. Dlatego lepiej wybrać coś ciepłego zamiast zimnego napoju prosto z lodówki. Nie bez przyczyny ludzie żyjący w upalnym klimacie często - ku zaskoczeniu turystów - raczą się gorącą herbatą.
Spożycie bardzo zimnych napojów może wywołać szok termiczny, prowadzić do krwotoku z nosa, bólu gardła, zatok, a nawet zaburzeń rytmu serca. Z tego powodu, gdy chcemy podać coś do picia dziecku w upalny dzień, lepiej unikać bardzo zimnych napojów. Ich picie może także spowodować skurcze naczyń krwionośnych, co ułatwia wirusom wnikanie do organizmu, prowadząc do infekcji. Dlatego tak wiele dzieci skarży się latem na ból gardła.
2. Jakie napoje unikać w upały?
Poza zimnymi napojami w gorące dni nie powinniśmy podawać dzieciom napojów słodzonych i gazowanych. Badania meksykańskich naukowców wykazały, że spożywanie takich napojów w czasie upałów pogłębia odwodnienie organizmu, co może prowadzić nawet do uszkodzenia nerek.
"Nasze wyniki pokazują, jak niebezpieczne może być gaszenie pragnienia słodkimi napojami gazowanymi podczas upałów. Ten trend jest szczególnie widoczny wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy traktują takie napoje jako najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia w gorące dni" - podkreślili autorzy badań.
Eksperci ostrzegają również przed spożywaniem wody z plastikowych butelek w gorące dni. Plastik pod wpływem ciepła może uwalniać bisfenol A, który jest szkodliwy dla zdrowia, zakłócając funkcjonowanie układu hormonalnego, nerwowego i rozrodczego, prowadząc do rozwoju nowotworów i bezpłodności.
3. Co najlepiej podać dziecku do picia w upały?
Najlepszym napojem dla dzieci podczas upałów jest niezbyt zimna woda. Dzieci powinny ją pić tym bardziej, że szybciej niż dorośli mogą się odwodnić. Ważne, aby piły wodę małymi łyczkami i w niewielkich ilościach na raz. Najlepiej wybierać wodę niskozmineralizowaną (50-500 mg/l związków mineralnych), którą można pić bez ograniczeń. Woda średniozmineralizowana (500–1500 mg/l) może być podawana, ale w ograniczonych ilościach, gdyż nadmiar soli mineralnych nie jest korzystny dla najmłodszych. Wody wysokozmineralizowanej małe dzieci nie powinny pić wcale.
Dobrym pomysłem jest również urozmaicanie smaku wody poprzez dodanie plasterka cytryny, limonki, pomarańczy lub ogródka.
Poza wodą, dzieci mogą pić także świeżo wyciskane soki (dla maluchów można je rozcieńczyć wodą), mleko i napoje mleczne, kompoty bez cukru oraz owocowo-warzywne koktajle na bazie wody bądź mleka. Te ostatnie mogą stanowić pożywny posiłek w gorące dni, kiedy dzieci często mają mniejszy apetyt.
Dzieci są bardziej podatne na odwodnienie niż dorośli, ponieważ ich organizmy szybciej tracą wodę. Prawidłowe nawodnienie pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury ciała, co jest kluczowe w upalne dni. Niedostateczna ilość płynów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar cieplny, zaburzenia elektrolitowe, a nawet uszkodzenie nerek. Dlatego ważne jest, aby dbać o regularne picie wody przez dzieci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl