Trwa ładowanie...

Żylaki odbytu w ciąży

Żylaki odbytu w ciąży
Żylaki odbytu w ciąży

Temat nieprzyjemny, dla kobiet bardzo wstydliwy i niejednokrotnie objęty tabu. „Skoro boli, piecze, swędzi właśnie TAM, to przecież nie pójdę do lekarza i nie powiem tego wprost!”. Wiele kobiet tak myśli, wiele się nie leczy i tym samym czyni sobie uszczerbek na zdrowiu. Drogie mamy, hemoroidy to nic wstydliwego co więcej, to niemalże standardowa dolegliwość każdej ciężarnej!

spis treści

1. Przyczyny i objawy hemoroidów

Czym są hemoroidy i kiedy się pojawiają? Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest za duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego. Powodem ich powstawania są zazwyczaj: złe odżywianie się, jedzenie tłustych, ciężkich potraw i unikanie w diecie błonnika. Podstawową przyczyną jest także siedzący tryb życia. Gdy siedzimy, jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne uciskane.

Dlaczego pojawiają się w ciąży? Ma to oczywiście związek ze zmianami, do jakich w tym czasie dochodzi w organizmie kobiety. Jelita w ciąży pracują wolniej i mniej efektywnie. Jest to przyczyną częstych zaparć. Kobieta podczas wydalania bardzo się wysila, w związku z czym wzrasta ciśnienie krwi w okolicach odbytu i wówczas powstają hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Można je wyczuć – mają postać guzków, są nieprzyjemnie bolesne, często swędzące i wywołują uczucie pieczenia.

2. Profilaktyka i leczenie hemoroidów

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Co zrobić, jeśli mam hemoroidy? Przede wszystkim nie bój się. Nie są one groźne ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Są po prostu bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Nie znaczy to, że masz je zostawić. Po ciąży udaj się do lekarza, najlepiej pierwszego kontaktu, który zadecyduje co dalej – najczęściej kończy się na przepisaniu odpowiednich maści.

Jeśli jesteś w ciąży, po każdym wypróżnieniu delikatnie przemyj bolące miejsce ciepłą wodą z mydłem (neutralne pH). Płucz także swędzące miejsca naparem z kory dębu, działającym przeciwzapalnie. Możesz także stosować okład z ciepłej torebki herbaty. Tanina, jeden ze składników herbaty, hamuje krwawienie i łagodzi swędzenie.

3. Jak zapobiegać pojawieniu się hemoroidów?

Jedz dużo warzyw, owoców, pokarmów bogatych w błonnik: warzywa (marchew, brokuły, buraki), owoce (jabłka, gruszki, suszone śliwki, banany), pieczywo pełnoziarniste, siemię lniane. Zalecana, dzienna dawka błonnika to 35 g, co odpowiada dziesięciu średnim jabłkom. Pij wodę mineralną niegazowaną, by praca jelit była bardziej wydajna. Chodź, spaceruj jak najwięcej, a jeśli leżysz lub siedzisz, trzymaj nogi lekko uniesione. Pamiętaj: będąc w ciąży, nie podejmuj leczenia na własną rękę. Przemywaj bolące miejsca, rób okłady. Absolutnie nie kupuj żadnych leków, czopków a nawet maści bez konsultacji z lekarzem!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze