Trwa ładowanie...

Alergia – obalamy mity

 Agnieszka Gotówka
22.10.2020 15:00
Alergia – obalamy mity
Alergia – obalamy mity (123rf)

Wokół alergii narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Wśród nich niektóre są już niemal kultowe, choćby informacja, że uczulenie na gluten dotyczy każdego człowieka.

spis treści
Jednym z mitów na temat alergii jest ten mówiący, że uczulenie na gluten dotyczy każdego
Jednym z mitów na temat alergii jest ten mówiący, że uczulenie na gluten dotyczy każdego

1. Najpowszechniejsze mity dotyczące alergii

Osoby uczulone na pyłki traw nie mogą mieć własnego ogrodu

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

MIT. Pyłki roślin przemieszczają się w bardzo szybkim tempie, przemierzając spore odległości. Wywołują przy tym szereg objawów u osób z tego rodzaju alergią, m. in. zaczerwienienie spojówek, gorączkę sienną, wodnisty katar, kichanie. To, czy posiadamy ogród, nie ma żadnego znaczenia w przypadku alergii na pyłki drzew. Unikanie parków czy lasów również nie jest dobrym pomysłem. Okres pylenia należy bowiem w jakiś sposób przetrwać, np. stosując w tym czasie leki zapisane przez alergologa.

Fakty i mity na temat alergii pokarmowych
Fakty i mity na temat alergii pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

Uczula mnie czekolada

PRAWDA/MIT. Znane są przypadki uczulenia na czekoladę, a konkretnie na jej podstawowy składnik – kakao. Ale nie tylko ono odpowiada za alergię. Objawy uczulenia mogą wywołać również inne składniki czekolady, czyli mleko, jajka, pszenica, orzeszki ziemne. Dlatego, gdy zauważymy u siebie objawy alergii pokarmowej, najlepiej jest udać się do alergologa. Zleci on wykonanie testów alergicznych, by dokładnie wskazać składnik uczulający. Jest to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czego należy unikać.

Alergia na gluten dotyczy każdego

MIT. Nie każdy jest uczulony na gluten, nie u każdego również dochodzi do rozwoju celiakii. W ostatnim czasie panuje swoista moda na bezglutenowe potrawy i produkty. Może właśnie to powoduje, że coraz więcej osób doszukuje się u siebie objawów alergii na gluten (wzdęcia, biegunka, niedobór żelaza we krwi, bóle głowy, problemy skórne, osłabienie, obniżenie nastroju). Alergia na gluten dotyczy 1-3 proc. ludzkości, więcej osób z kolei może mieć problem z nadwrażliwością na gluten. Te kwestie należy bowiem wyraźnie rozgraniczyć.

Zobacz także:

Zwierzę z krótką sierścią jest idealne dla alergika

MIT. Sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczula wszystko, co się na niej znajduje, a więc złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny. Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Podobnie jest u pacjentów z alergią na sierść zwierząt. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu rozstać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Czasem wystarczy jedynie częste sprzątanie i ograniczenie miejsc w domu, do którego dostęp ma zwierzę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze