Trwa ładowanie...

Borelioza w ciąży

Avatar placeholder
30.04.2019 08:27
Borelioza w ciąży
Borelioza w ciąży (123rf)

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, która atakuje stawy, układ nerwowy, serce, skórę oraz oczy. Ciężarne kobiety, które zachorowały na boreliozę powinny możliwie szybko rozpocząć leczenie. Dzięki podjęciu właściwej terapii można bowiem zminimalizować wpływ boreliozy na płód. Co warto wiedzieć o boreliozie w ciąży?

spis treści

1. Borelioza a zagrożenia dla płodu

Wpływ boreliozy na rozwijający się płód nie jest do końca znany, ale wbrew temu, co czasami można usłyszeć na temat tej choroby, nie ma dowodu na to, że borelioza powoduje wady wrodzone u płodu, poród przedwczesny lub poronienie. W latach 80. XX wieku niektóre badania sugerowały, że borelioza może zwiększać ryzyko utraty ciąży. Późniejsze badania nie wykazały jednak ryzyka dla płodu po wdrożeniu leczenia boreliozy. Istnieje co prawda możliwość, że prawdopodobieństwo powikłań ciążowych wzrasta w razie braku diagnozy i leczenia tej choroby. Bakterie, które powodują boreliozę należą do rodziny bakterii krętek. Inne bakterie z tej rodziny stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu, nie wiadomo jednak jeszcze, czy to samo można powiedzieć o gatunku Borrelia. Specjaliści są zgodni, że dzięki podjęciu leczenia boreliozy można znacząco zwiększyć szanse swoje i dziecka na zdrowie.

2. Profilaktyka boreliozy w ciąży

Najlepszą metodą uniknięcia boreliozy jest ograniczenie styczności z kleszczami. Jak to zrobić?

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"
  • Jeśli jesteś w ciąży, zrezygnuj ze spacerów po lesie i miejscach porośniętych krzakami i wysoką trawą. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz uniknąć przebywania na łonie natury, włóż długie spodnie, bluzkę z długimi rękawami i wysokie skarpetki. Wybierz jasne ubranie, na którym łatwo zauważyć kleszcze. Zwiąż włosy i nałóż czapkę lub kapelusz.
  • Nie siadaj na ziemi lub blisko skał.
  • Przed wyjściem na dwór obficie spryskaj się środkiem na owady.
  • Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj całe swoje ciało w poszukiwaniu ugryzień. Jeśli zauważysz u siebie kleszcza, usuń go pęsetą, zanim zdąży nabrzmieć krwią. Postaraj się nie wpadać w panikę – nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Badania wykazały, że zainfekowane kleszcze zaczynają przenosić bakterie na człowieka dopiero po 36-48 godzinach po przyłączeniu się do skóry swojej ofiary. Pamiętaj, by po usunięciu kleszcza zachować go do dalszych badań.
  • Nie rozgniataj kleszcza, usuwając go. Nie smaruj go niczym, np. wazeliną lub lakierem do paznokci. Substancje te mogą spowodować szybsze wydalanie bakterii przez kleszcza.

Jeśli zauważyłaś u siebie okrągłą, czerwoną wysypkę w miejscu ukłucia przez kleszcza, skontaktuj się z lekarzem. Wskazania do wizyty u lekarza to również: zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, a także gorączka. Objawy te przypominają grypę i mogą pojawić się w dowolnym momencie, od trzech dni do miesiąca po ugryzieniu przez kleszcza. Niektóre osoby nie mają żadnych symptomów boreliozy, czasami nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że doszło do ugryzienia.

Bez podjęcia leczenia objawy mogą nasilać się. U chorego pojawia się wówczas obrzęk i ból stawów, łaskotanie i drętwienie rąk, stóp i pleców, brak energii, problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci oraz osłabienie lub paraliż mięśni twarzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze