Chrapanie w ciąży
Chrapanie w ciąży może pojawić się u kobiet, które do tej pory nie chrapały. Chrapanie zwykle pojawia się w którymś momencie trwania ciąży, po czym zwiększa się, by zyskać największe nasilenie w trzecim trymestrze. Chrapanie u kobiet w ciąży pojawia się nawet u 30% wszystkich kobiet w ciąży.
1. Co może znaczyć chrapanie w ciąży?
Chrapanie w czasie ciąży może nic nie znaczyć. W trzecim trymestrze u kobiety w ciąży zwężają się drogi oddechowe, co może być bezpośrednią przyczyną chrapania. Winą za to można obarczyć zwiększoną ilość tłuszczu w organizmie. Pojawia się także ucisk na przeponę, czyli mięsień odpowiadający za oddychanie, co obniża jakość oddechu. Za chrapanie odpowiadać mogą także zmiany hormonalne (estrogen wywołuje obrzęk śluzówki nosa), zmiany dietetyczne i zatrzymywanie wody w organizmie matki, a także zwykłe przeziębienie zatykające nos. Zwykle chrapanie przechodzi po urodzeniu dziecka.
Niestety, w części przypadków może być jednym z objawów jednej z form nadciśnienia tętniczego, czyli stanu przedrzucawkowego. Stan przedrzucawkowy występuje tylko w czasie ciąży i połogu. Ciśnienie tętnicze podnosi się wtedy do wartości powyżej 140/90 mm Hg, pojawia się białkomocz lub grupa objawów: ból głowy, ból nadbrzusza, senność, wymioty i zaburzenia ostrości widzenia. Rzadziej w takich przypadkach zdarza się anemia hemolityczna, podwyższone enzymy wątrobowe i małopłytkowość. Kobiety chrapiące są dwa razy częściej diagnozowane z podobnymi objawami.
Chrapanie w ciąży to także większe ryzyko, że pojawi się zespół bezdechu śródsennego. Takie zaburzenie może się pojawić u każdego, szczególnie u osób chrapiących, ale dla kobiet w ciąży bezdech senny jest dużo poważniejszy. Ze względu na epizody bezdechu w nocy, krew w mniejszym stopniu nasyca się tlenem. Może to wpłynąć na dziecko. Nie wiadomo do końca, jaki jest związek między chrapaniem w ciąży a ilością kilogramów przybranych w ciąży. Wiadomo tylko, że kobiety chrapiące w czasie ciąży, są narażone na większe ryzyko nadmiernego tycia w czasie ciąży. Obrzęki w ciąży, dotykające twarzy, dłoni, nóg i stóp, także częściej pojawiają się u kobiet, które chrapią. Według badań, chrapanie zwiększa ryzyko niskiej punktacji dziecka w skali Apgar i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
2. Jak sobie radzić z chrapaniem w ciąży?
Najważniejsze i najskuteczniejsze mogą okazać się ćwiczenia oddychania. W pozycji siedzącej, z prostymi plecami bardzo powoli wdychamy powietrze, przytrzymujemy je chwilę w płucach i wydychamy, również powoli. Można zapisać się na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży, tam także zwracana jest uwagą na prawidłowy, głęboki oddech.
Niektórym kobietom pomaga zmiana poduszki: na bardziej płaską lub większą. Można wypróbować kilka możliwości. Innym pomagają specjalne krople lub spraye do nosa – zawsze jednak najlepiej jest skonsultować z lekarzem każdy lek, który może wpłynąć na dziecko. Problemem może być także suche powietrze – tutaj pomoże nawilżacz lub miska z gorącą wodą postawiona przy łóżku. Równie dobrze sprawdzi się czysta ściereczka położona na kaloryferze (pod warunkiem, że rozpoczął się sezon grzewczy).