Trwa ładowanie...

Chrapanie w ciąży

Avatar placeholder
08.05.2019 09:15
Chrapanie w ciąży
Chrapanie w ciąży (123rf)

Chrapanie w ciąży może pojawić się u kobiet, które do tej pory nie chrapały. Chrapanie zwykle pojawia się w którymś momencie trwania ciąży, po czym zwiększa się, by zyskać największe nasilenie w trzecim trymestrze. Chrapanie u kobiet w ciąży pojawia się nawet u 30% wszystkich kobiet w ciąży.

spis treści

1. Co może znaczyć chrapanie w ciąży?

Chrapanie w czasie ciąży może nic nie znaczyć. W trzecim trymestrze u kobiety w ciąży zwężają się drogi oddechowe, co może być bezpośrednią przyczyną chrapania. Winą za to można obarczyć zwiększoną ilość tłuszczu w organizmie. Pojawia się także ucisk na przeponę, czyli mięsień odpowiadający za oddychanie, co obniża jakość oddechu. Za chrapanie odpowiadać mogą także zmiany hormonalne (estrogen wywołuje obrzęk śluzówki nosa), zmiany dietetyczne i zatrzymywanie wody w organizmie matki, a także zwykłe przeziębienie zatykające nos. Zwykle chrapanie przechodzi po urodzeniu dziecka.

Niestety, w części przypadków może być jednym z objawów jednej z form nadciśnienia tętniczego, czyli stanu przedrzucawkowego. Stan przedrzucawkowy występuje tylko w czasie ciąży i połogu. Ciśnienie tętnicze podnosi się wtedy do wartości powyżej 140/90 mm Hg, pojawia się białkomocz lub grupa objawów: ból głowy, ból nadbrzusza, senność, wymioty i zaburzenia ostrości widzenia. Rzadziej w takich przypadkach zdarza się anemia hemolityczna, podwyższone enzymy wątrobowe i małopłytkowość. Kobiety chrapiące są dwa razy częściej diagnozowane z podobnymi objawami.

Zobacz film: "Naturalne leki na przeziębienie"

Chrapanie w ciąży to także większe ryzyko, że pojawi się zespół bezdechu śródsennego. Takie zaburzenie może się pojawić u każdego, szczególnie u osób chrapiących, ale dla kobiet w ciąży bezdech senny jest dużo poważniejszy. Ze względu na epizody bezdechu w nocy, krew w mniejszym stopniu nasyca się tlenem. Może to wpłynąć na dziecko. Nie wiadomo do końca, jaki jest związek między chrapaniem w ciąży a ilością kilogramów przybranych w ciąży. Wiadomo tylko, że kobiety chrapiące w czasie ciąży, są narażone na większe ryzyko nadmiernego tycia w czasie ciąży. Obrzęki w ciąży, dotykające twarzy, dłoni, nóg i stóp, także częściej pojawiają się u kobiet, które chrapią. Według badań, chrapanie zwiększa ryzyko niskiej punktacji dziecka w skali Apgar i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

2. Jak sobie radzić z chrapaniem w ciąży?

Najważniejsze i najskuteczniejsze mogą okazać się ćwiczenia oddychania. W pozycji siedzącej, z prostymi plecami bardzo powoli wdychamy powietrze, przytrzymujemy je chwilę w płucach i wydychamy, również powoli. Można zapisać się na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży, tam także zwracana jest uwagą na prawidłowy, głęboki oddech.

Niektórym kobietom pomaga zmiana poduszki: na bardziej płaską lub większą. Można wypróbować kilka możliwości. Innym pomagają specjalne krople lub spraye do nosa – zawsze jednak najlepiej jest skonsultować z lekarzem każdy lek, który może wpłynąć na dziecko. Problemem może być także suche powietrze – tutaj pomoże nawilżacz lub miska z gorącą wodą postawiona przy łóżku. Równie dobrze sprawdzi się czysta ściereczka położona na kaloryferze (pod warunkiem, że rozpoczął się sezon grzewczy).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.