Trwa ładowanie...

Ciąża jedna na 10 mln. Lekarz musiał to wygooglować

Avatar placeholder
15.12.2023 12:21
usg ciąża
usg ciąża (Instagram/@thec_squad2022)

Ashley Ness zamierzała odnowić receptę na antykoncepcję, gdy usłyszała słowa, których się nie spodziewała: “Jest pani w ciąży”. To nie wszystko. Podczas USG przyszła matka dowiedziała się, że taka ciąża zdarza się raz na 10 milionów przypadków.

Ashley w szpitalu
Ashley w szpitalu (Instagram)

1. Lekarze byli w szoku. Taka ciąża to rzadkość

Amerykanka Ashley Ness jest matką Chanel oraz macochą Isaiaha i Zaydena, synów jej partnera z poprzedniego związku. Kobieta starała się zajść w kolejną ciążę, jednak po czterech poronieniach poddała się i przestała próbować. Nie spodziewała się, że jeszcze przyjdzie jej urodzić, i to czworaczki!

Podczas rutynowej kontroli u ginekologa, podczas której chciała odnowić receptę na środki antykoncepcyjne, kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży. To jeszcze nie było zaskoczeniem. Dopiero podczas badania USG Ashley dowiedziała się, jak bardzo zmieni się jej życie.

Informacja o bliźniakach wcale nie zdziwiła Ashley. Jednakowo w jej rodzinie, jak i rodzinie jej partnera byli bliźniacy. Jednak gdy kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży z dwiema parami bliźniąt jednojajowych, zaniemówiła.

"Nawet nie wiem, co miałam powiedzieć w tamtym momencie" - wyznała w rozmowie.

W jej brzuchu było czworo dzieci w dwóch łożyskach. Ashley wspomina, że technik radiolog musiała opuścić pomieszczenie, w którym wykonywane było USG, by upewnić się, czy się nie myli i wygooglować, czy taki przypadek w ogóle jest możliwy.

Dr Ahmet Baschat, profesor w szpitalu Johnsa Hopkinsa w Baltimore powiedział tygodnikowi "People", że taka ciąża zdarza się raz na 10 milionów. Dzieje się tak, gdy w tym samym czasie są zapłodnione dwa jaja, a następnie każde zapłodnione jajo ponownie się dzieli. W przypadku ciąży Ashley każde zapłodnione jajo jest we własnym łożysku. W taki oto sposób kobieta urodziła dwa zestawy identycznych bliźniąt.

Choć dr Baschat uprzedzał, że ciąża ma podwyższone ryzyko, Amerykanka szczęśliwie urodziła czwórkę dzieci. Dwie dziewczynki Chesley i Chatham oraz dwóch chłopców Chance i Cheston mają już ponad 3 miesiące, ale wciąż wymagają specjalistycznej opieki szpitalnej. “Nie mogę się doczekać, aż wszystkie moje dzieci będą ze mną w domu!!!!”, pisze Ashley na swoim Instagramie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze