Czym jest depresja maskowana?
Z racji tego, że depresja maskowana charakteryzuje się wielorakością objawów, trudno jest ją rozpoznać. Inna nazwa tego schorzenia to depresja poronna, podprogowa, atypowa oraz subdepresja. Mówiąc prościej, zaburzenia depresyjne ukryte są pod innymi dolegliwościami – „maskami”.
1. Gdy doznajemy zaburzeń nastroju
Zaburzenia nastroju to niezwykle silne kontrakcje emocjonalne. Wówczas mogą pojawić się tak zwane „dołki psychiczne”. Niekiedy destrukcyjne stany emocjonalne zaczynają nas przerastać. Pojawia się wtedy depresja głęboka. Warto wiedzieć, że depresja jest to schorzenie najczęściej diagnozowane na świecie. W wielu przypadkach nie jest ona wykryta. Wtedy stan osoby chorej ulega stopniowemu pogorszeniu. Bardzo często myślimy, że chandra po prostu minie. W konsekwencji braku odpowiedniej reakcji pojawiają się problemy ze snem (np. ospałość lub niezdrowe pobudzenie). W skrajnych przypadkach depresja prowadzi do samobójstwa. Dlatego też nie możemy bagatelizować zaburzeń nastroju.
2. Główne przyczyny depresji
Depresja może mieć wiele przyczyn. Bardzo trudno ująć to zagadnienia w spójne ramy definicyjne. Granice pomiędzy chorobami natury psychicznej nie są rygorystyczne. U podłoża depresji mogą leżeć względy genetyczne. Aby „wyjść na prostą”, stosowane jest leczenie farmakologiczne. Szczególnie stosuje się serotoninę, dopaminę i norepinefrynę. Działaniem tych składników jest rozwój neuronów w hipokampie. Niedawne badania wiążą depresję z obszarem kory mózgowej (pole 25). U osób chorych można zaobserwować znaczne pobudzenie pola 25.
3. Depresja, która się maskuje
Podkreślmy, że depresja maskowana chowa się za innymi chorobami i zaburzeniami. Nie ma tutaj typowych objawów depresyjnych (np. niska samoocena czy postawa melancholijna). Pierwsze występują symptomy wegetatywne lub psychiczne. W psychiatrii najwięcej przypadków stanowi depresja poronna. Pamiętajmy, że zaburzenia depresyjne mogą wpłynąć na całościową pracę układów biologicznych. Zdarza się, że depresja maskowana to początek epizodu depresyjnego. Pojawia się pytanie: pod jakimi symptomami może ukrywać się tego typu schorzenie? Będą to przede wszystkim takie oznaki jak: bezsenność, ospałość, ataki paniki i lęku, natręctwo myśli, a nawet anoreksja. Czasami chorzy skarżą się na agorafobię. Depresja maskowana uzewnętrznić się może w postaci alkoholizmu lub lekomanii. Również ciało uaktywnia dolegliwości związane z zawrotami głowy, nadciśnieniem tętniczym, a nawet zawałem serca.
4. Różnice pomiędzy epizodem depresyjnym a depresją maskowaną
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że depresja nie musi dawać konkretnych objawów klinicznych. W ten sposób przysparza wielu problemów diagnostycznych. Depresja maskowana potrafi „mydlić oczy”. Bywa też wstępem do epizodu depresyjnego. Skąd cały ten problem? Aby rozpoznać chorobę, należy przeanalizować wszystkie objawy somatyczne. W ten sposób wykluczymy możliwość wystąpienia innej choroby klinicznej.
Zobacz także:
5. Właściwa diagnoza
Zanim chory trafi do psychiatry, ze swoimi dolegliwościami odwiedza najpierw lekarza pierwszego kontaktu lub internistę. Wówczas kierowany jest na badania laboratoryjne. Jeśli wyniki badań nie potwierdzają postawionych cech, wówczas podejrzewa się depresję maskowaną. Jej symptomy są eliminowane po podaniu preparatów antydepresyjnych.