Trwa ładowanie...

Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać?

Avatar placeholder
17.05.2019 11:35
Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać?
Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać? (123rf)

Bardzo często po porodzie pojawia się depresja. Jednak należy pamiętać, że nie każde pogorszenie nastroju i humoru jest tym zaburzeniem. Czasem może to być po prostu przygnębienie, które określane jest jako baby blues. Jednak nie należy bagatelizować gorszego samopoczucia po porodzie. Nie będzie ono oczywiście oznaczało, że pojawia się depresja kliniczna, ale może być zwiastunem klasycznej depresji poporodowej. Warto wiedzieć, jak odróżnić depresję poporodową od baby blues.

spis treści

1. Baby blues a depresja poporodowa

Może się okazać, że po porodzie kobieta czuje się przybita i nie potrafi cieszyć się z macierzyństwa. Opieka nad maluchem nie daje jej radości, ma problemy ze snem i ciągle towarzyszy jej przygnębiające napięcie psychiczne. Nie jest to depresja kliniczna, ale może to być depresja poporodowa. Może to być także baby blues. Czasem trudno jest osobie niedoświadczonej odróżnić depresję poporodową od syndromu baby blues.

Baby blues jest często mylone z depresją poporodową
Baby blues jest często mylone z depresją poporodową

Baby blues jest okresowym obniżeniem samopoczucia pojawiającym się w wyniku porodu. Występuje burza hormonalna, która może być przyczyną pojawienia się wahań nastroju. To, że przez pierwsze trzy dni po porodzie kobieta nie chce zajmować się swoim dzieckiem, jest zupełnie normalne i nie jest to ani depresja, ani baby blues. Oczywiście, baby blues może zacząć się w momencie porodu, ale trwa on znacznie dłużej niż kilka dni i z reguły kończy się po kilku tygodniach.

2. Różnice między baby blues a depresją

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Depresja poporodowa zaczyna się do roku po porodzie i trwa od kilku miesięcy do kliku lat. Natomiast baby blues zaczyna się zaraz po porodzie i może trwać kilka tygodni. Objawy choroby w przypadku baby blues są znacznie łagodniejsze niż w przypadku depresji. Typowe objawy baby blues to: zmęczenie, wahania nastroju, brak energii, drażliwość, czasem nadmierna aktywność, niepewność.

Natomiast objawy depresji poporodowej są następujące: obniżenie nastroju, niska samoocena, płaczliwość, stany lękowe, wahania apetytu, apatia, spadek libido, smutek, * niechęć do działania. Jak widać, symptomy są różne i można w stosunkowo prosty sposób odróżnić depresję od baby blues. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować objawy. Szczególnie czas ich pojawienia się. Na dodatek depresja wymaga leczenia, a baby blues najczęściej ustępuje samoistnie.

To musisz wiedzieć:

Jeśli pojawią się objawy z grupy depresji poporodowej, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nieleczone zaburzenie może być groźne zarówno dla matki, jak i dziecka. W niektórych przypadkach kobiety cierpiące na depresję poporodową mogą chcieć wyrządzić krzywdę własnemu dziecku. W przypadku baby blues takich zachowań nie stwierdzono. Dlatego należy udać się do specjalisty, jeśli podejrzewamy, że rozwija się u nas depresja poporodowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze