Trwa ładowanie...

Dowiedz się więcej o bolesnym miesiączkowaniu

 Agnieszka Gotówka
29.05.2019 10:29
Dowiedz się więcej o bolesnym miesiączkowaniu
Dowiedz się więcej o bolesnym miesiączkowaniu (123rf)

Skurcze odczuwane w podbrzuszu i ból w okolicy krzyżowej dla niektórych kobiet oznacza, że nadszedł czas menstruacji. Blisko 40 proc. pań cierpi z powodu bolesnych miesiączek.

Dolegliwości bólowe pojawiają się tuż przed datą spodziewanej miesiączki lub w pierwszych dniach jej trwania. Mogą towarzyszyć im objawy tj. osłabienie, nudności, rozstrój żołądkowo-jelitowy, ból głowy, silne napięcie.

spis treści

1. Przyczyny bolesnych krwawień

Przyczyną bolesnego miesiączkowania jest najczęściej nadmiar prostaglandyn, hormonów, które odpowiadają m.in. za skurcze mięśni macicy. Uważa się jednak, że ból w czasie menstruacji mogą wywołać:

• endometrioza;

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• tyłozgięcie trzonu macicy;

zapalenie przydatków;

mięśniaki;

• spirala antykoncepcyjna;

• przewlekłe stany zapalne w obrębie macicy;

• zespół policystycznych jajników (PCOS);

• ostre stany zapalne zlokalizowane w obrębie macicy.

Przyczyny bolesnych miesiączek dzieli się na organiczne i czynnościowe.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

2. Leczenie bolesnych miesiączek

Kobieta, u której menstruacja wiąże się z silnym bólem brzucha, powinna zostać zbadana przez ginekologa. Jest to konieczne, by można było wykluczyć wady rozwojowe lub poważne choroby. Badanie ginekologiczne powinno być połączone z USG przezpochwowym. Specjalista może ponadto zlecić badanie czystości pochwy, cytologię oraz badanie krwi (morfologię oraz poziom żeńskich hormonów płciowych). Jeśli wszystkie wyniki będą w normie, a w badaniu lekarz nie wykryje żadnych nieprawidłowości, wówczas uznaje się, że bolesne miesiączkowanie ma charakter pierwotny.

3. Leczenie bolesnego miesiączkowania

Ból związany z miesiączkowaniem zminimalizują leki rozkurczające dostępne bez recepty, które przeciwdziałają skurczom mięśni gładkich. Ulgę przyniesie masaż podbrzusza, ciepły okład i odpoczynek. W celu złagodzenia dolegliwości poleca się pić napar z melisy, nagietka lub waleriany (kozłka lekarskiego).

Musisz to wiedzieć

Bolesnej miesiączce towarzyszy często ból głowy. Może mieć on specyficzny charakter, kojarzony jedynie z okresem krwawienia menstruacyjnego. Wiele kobiet zastanawia się wówczas, co zadziała na ból głowy tego typu. Pomóc mogą leki przeciwbólowe (tj. ibuprofen, paracetamol), z wyłączeniem kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), który może nasilać krwawienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze