Trwa ładowanie...

Drętwienie palców w ciąży

Avatar placeholder
06.09.2021 20:18
Drętwienie palców w ciąży
Drętwienie palców w ciąży (123rf)

Zespół cieśni kanału nadgarstka nie jest dolegliwością dotyczącą jedynie osób pracujących przy komputerze lub osób wykonujących na co dzień prace manualne (jak np. pracownicy fabryk). Dużą grupą osób narzekającą na drętwienie palców są kobiety w ciąży. Drętwienie palców w ciąży dotyka wielu kobiet i zwykle nie powinno być powodem do niepokoju.

spis treści

1. Przyczyny drętwienia palców w ciąży

Wewnątrz kanału nadgarstka biegnie nerw pośrodkowy, który jest odpowiedzialny za zginanie palców. Dość łatwo jest doprowadzić do jego ucisku. Wystarczy przez długi czas wykonywać codziennie powtarzalne, manualne czynności.

Do ucisku nerwu pośrodkowego może przyczynić się także obrzęk tkanek, wywołany na przykład zatrzymywaniem wody w organizmie. Tak się dzieje w przypadku kobiet w ciąży, u których hormony ciążowe przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie. Dzieje się tak po to, aby przygotować przyszłą matkę na poród, podczas którego może stracić sporo krwi i wody z organizmu.

Innymi przyczynami zespołu cieśni nadgarstka są:

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

2. Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Niezależnie od przyczyny, zespół cieśni nadgarstka objawia się drętwieniem palców, może pojawić się także mrowienie, a nawet tępy lub palący ból. Osoby dotknięte tą dolegliwością skarżą się także na uczucie kłucia w palcach. Rzadziej zdarza się uczucie słabości dłoni i lekkie zaburzenia czucia. Dolegliwości dotykają zwykle obu dłoni i mogą promieniować aż do ramienia.

Dolegliwości te, w przypadku kobiet w ciąży, pojawiają się zwykle lub pogarszają w drugiej połowie ciąży. Wtedy w organizmie kobiety gromadzi się więcej wody niż normalnie. Po urodzeniu dziecka obrzęki stopniowo ustępują, nie znikają od razu. Trzeba się więc przygotować, że jeszcze przez jakiś czas będzie utrzymywać się opuchlizna nóg i drętwienie dłoni.

3. Sposoby na radzenie sobie z drętwieniem palców w ciąży

Podstawowym sposobem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest ograniczanie prac manualnych w ciąży. Jeśli czasu spędzonego np. przy komputerze nie da się ograniczyć, dobrze jest robić sobie rozgrzewkę palców i częste przerwy, a także zwrócić uwagę na ergonomię pracy. Odpowiednia pozycja ciała, dłoni i nadgarstków na pewno poprawi komfort i zmniejszy dolegliwości.

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży bywa szczególnie uciążliwy w nocy. W takim przypadku ważna jest pozycja do spania – dłonie nie powinny być niczym ściśnięte. U niektórych osób pomaga unieruchamianie nadgarstka na noc w pozycji wyprostowanej za pomocą bandaża.

Należy zgłosić się do lekarza, jeśli objawy się nasilają, nie ustępują po wypoczynku i poważnie zakłócają wykonywanie codziennych czynności. Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, więc jeśli dyskomfort jest dla nich nie do zniesienia, powinny pójść do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Wizyta jest także konieczna, jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas po urodzeniu dziecka.

Opuchliznę w ciąży zmniejszą odpowiednie poprawki do diety: nie za dużo i nie za mało soli oraz 2 litry wody dziennie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Drętwienie rąk w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze