Trwa ładowanie...

Dystocja szyjkowa - przyczyny, leczenie, powikłania

 Ewa Rosiecka
22.06.2023 00:03
Dystocja szyjkowa jest wskazaniem do cesarskiego cięcia
Dystocja szyjkowa jest wskazaniem do cesarskiego cięcia (Adobe Stock)

Dystocja szyjkowa to jedno z powikłań porodu, które polega na nieprawidłowym rozwieraniu się szyjki macicy. Jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ blokuje postęp akcji porodowej. Jakie są przyczyny dystocji szyjkowej? Jakie są metody leczenia dystocji szyjkowej? Jak można zapobiegać dystocji szyjkowej?

spis treści

1. Co to jest dystocja szyjkowa?

Dystocja szyjkowa (niewspółmierność szyjkowa) to sytuacja położnicza, uznawana za powikłanie okołoporodowe. Oznacza niepodatność szyjki macicy do rozwierania się, przez co nie ma braku postępu porodu i stanowi wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Jeśli szyjka macicy nie rozwiera się, poród siłami natury nie jest możliwy.

2. Dystocja szyjkowa - przyczyny

Przyczyny dystocji szyjkowej:

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"
  • zbyt słabe i nieefektywne skurcze;
  • nieprawidłowa budowa szyjki macicy;
  • blizny pooperacyjne po szyjce, zmiany bliznowate na szyjce, szyjka uszkodzona wskutek zabiegów ginekologicznych;
  • zbyt duże rozmiary dziecka w stosunku do wielkości macicy matki - głowa noworodka nie może w tym przypadku w odpowiedni sposób wstawić się w kanał rodny, nie wywiera odpowiedniego nacisku na szyjkę.
Padaczka w ciąży - poród u kobiet z epilepsją
Padaczka w ciąży - poród u kobiet z epilepsją

Padaczka w ciąży? Choroba ta nie stanowi przeciwwskazania, by zajść w ciążę. Kobiety chorujące na padaczkę

przeczytaj artykuł

3. Jakie są objawy dystocji szyjkowej?

Jak rozpoznawana jest dystocja szyjkowa? W pierwszym okresie porodu, w fazie utajonej, szyjka rozwiera się zazwyczaj na 3 - 4 cm. Ciężarna na porodówce jest badana co 2 godziny. Jeśli w czasie dwóch badań nie zostanie zaobserwowany żaden postęp w rozwieraniu szyjki, rozpoznawana jest dystocja szyjkowa.

4. Leczenie dystocji szyjkowej

Niewspółmierność szyjkowa nie podlega leczeniu prenatalnemu. Jeśli wystąpi w czasie porodu, lekarze podejmują decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Dawniej w takich przypadkach stosowano środki spazmolityczne, nacinano szyjkę macicy lub rozwierano ją mechanicznie. Obecnie metody te uznawane są za przestarzałe i nie są stosowane na oddziałach porodowych.

Ryzyko wystąpienia komplikacji związanych ze stosowaniem tego rodzaju środków jest bardzo duże, podczas gdy przeprowadzenie cesarskiego cięcia to metoda o wiele łagodniejsza w skutkach, ponadto łatwiej przewidzieć ewentualne trudności pojawiające się w tracie operacji.

5. Jakie są powikłania związane z dystocją szyjkową?

Możliwe konsekwencje niewspółmierności szyjkowej to:

Dlatego też po rozpoznaniu dystocji lekarze nie czekają na poprawę stanu ciężarnej, tylko podejmują decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

6. Dystocja szyjkowa a druga ciąża

Dystocja szyjkowa a kolejny poród? Gdy podczas pierwszej ciąży została rozpoznana dystocja szyjkowa, istnieje duże ryzyko, że przydarzy się to podczas kolejnego rozwiązania. Z tego też powodu lekarze zwykle nie ryzykują zdrowia matki i dziecka i już podczas ciąży zalecają zaplanowanie cesarskiego cięcia.

Komplikacji tych nie można przewidzieć u kobiet rodzących po raz pierwszy, ponieważ przyczyny są trudne lub zupełnie niemożliwe do wykrycia podczas ciąży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze