Trwa ładowanie...

Tyłozgięcie macicy - przyczyny, diagnostyka, ciąża, poród

Avatar placeholder
31.03.2021 17:19
Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bolesnych miesiączek
Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bolesnych miesiączek (Shutterstock)

Tyłozgięcie macicy było do niedawna uważane za chorobę. Obecnie wiadomo już, że tyłozgięcie macicy nie ma wpływu na zdrowie kobiety. Tyłozgięcie macicy oznacza, że trzon macicy jest wygięty do tyłu w stronę kręgosłupa. Wbrew pozorom tyłozgięcie macicy jest dość powszechne i może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet, dlatego jest określane jako element fizjologii macicy, który nie wpływa na zdrowie kobiety.

spis treści

1. Tyłozgięcie macicy - przyczyny

Tyłozgięcie macicy jest zwykle wrodzone i wynika z indywidualnej budowy narządów rodnych kobiety. Zdarza się jednak, że tyłozgięcie macicy jest nabyte. Nabyte tyłozgięcie macicy wynika bardzo często ze stanów zapalnych lub endometriozy. Tyłozgięcie macicy może być również powikłaniem po porodzie, a także operacjach.

2. Tyłozgięcie macicy - diagnostyka

Tyłozgięcie macicy dotyczy nawet 25 proc. kobiet, a bardzo wiele z nich nie wie, że ich macica ma inną budowę. Główną przyczyną tak niskiej rozpoznawalności tyłozgięcia macicy jest fakt, że tyłozgięcie macicy nie daję żadnych specyficznych objawów. Objawy tyłozgięcia macicy, które się pojawiają to m.in. bolesne i obfite miesiączki, bóle w krzyżu, problemy z zajściem w ciążę oraz bolesne stosunki w szczególności w pozycji od tyłu, co przejawia się odczuciem nieprzyjemnego ucisku na pęcherz i jajniki.

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"

Najłatwiej diagnozować tyłozgięcie macicy podczas USG narządów rodnych oraz w trakcie badania ginekologicznego. Diagnostyka tyłozgięcia macicy jest dużo trudniejsza u kobiet z dużą nadwagą. O ile nie dochodzi do poważnych powikłań (np. wypadnięcia macicy), nie przeprowadza się leczenia tyłozgięcia macicy.

3. Tyłozgięcie macicy - ciąża

Tyłozgięcie macicy może być powodem trudności z zajściem w ciąże. Ginekolodzy nie uważają jednak, że tyłozgięcie macicy wyklucza zajście w ciąże. Prawdziwą przeszkodą mogą być natomiast choroby, jak np. endometrioza, które stoją u podstaw utworzenia się tyłozgięcia macicy.

Budowa macicy z tyłozgięciem sprawia, że zapłodnienie może być nieco utrudnione. Dzieje się tak z powodu bólu, który zazwyczaj odczuwają kobiety z tyłozgięciem macicy w czasie głębokiej penetracji. W związku z tym wybór niektórych pozycji może utrudniać plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W przypadku tyłozgięcia macicy największe prawdopodobieństwo zapłodnienia dają pozycje od tyłu, boczna i łokciowo-kolankowa.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Tyłozgięcie macicy - poród

Tyłozgięcie macicy nie wpływa na przebieg ciąży. Najtrudniejszym etapem jest moment zapłodnienia. W czasie rozwoju ciąży tyłozgięcie macicy maleje, ponieważ macica dostosowuje się do nowej sytuacji i rośnie razem z dzieckiem.

Na początku ciąży u kobiet z tyłozgięciem macicy częściej pojawiają się bóle krzyża, jednak stają się one łagodniejsze z upływem czasu, aż znikają zupełnie.

Tyłozgięcie macicy jest związane ze zdecydowanie większym ryzykiem poronienia. Statystyki pokazują, że nawykowe poronienia zdarzają się częściej u kobiet z tyłozgięciem macicy. Należy jednak pamiętać, że poronienia nie wynikają z tyłozgięcia macicy, a jedynie z chorób, które je wywołały.

Tyłozgięcie macicy nie jest również wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze