Jak wyeliminować alergeny ze swojego otoczenia?
Reakcja alergiczna to odpowiedź organizmu na zetknięcie się z alergenem, który może dostać się nie tylko przez skórę, ale także przez układ pokarmowy i drogi oddechowe. Nie tylko pyłki roślin czy kurz mogą powodować reakcję alergiczną, ale także leki czy kosmetyki.
1. Ochrona przed alergenami
Przy ostrych reakcjach alergicznych najczęściej stosowana jest terapia odczulająca. Przy mniej inwazyjnych atakach często wystarczy jedynie wyeliminować alergen z najbliższego otoczenia. Jest to ważne, aby poprawić komfort funkcjonowania alergika. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.
Wełna i pierze. Przy całorocznej, ale i sezonowej alergii należy wynieść z mieszkania np. poduszki i kołdry, których wypełnienie wykonane jest z tych czynników alergennych. Alternatywą może być pościel z wypełnieniem z poliestru. Dla alergików nie jest wskazana wełna, ponieważ zawiera keratynę, która jest idealnym pożywieniem dla roztoczy.
- W mieszkaniu alergika nie mogą mieszkać zwierzęta futerkowe, ponieważ – jak wskazują wyniki badań – sierść zwierząt jest bardzo silnym alergenem.
Zobacz także:
- Uczulenie na roztocza. Tego rodzaju alergia jest diagnozowana coraz częściej. Niestety, roztocza mogą doprowadzić do astmy. Dlatego trzeba pozbyć się wszelkich pluszaków, dywanów, narzut, zasłon czy kotar. Przy alergii na kurz ważne jest systematyczne sprzątanie przy użyciu preparatów przeznaczonych do likwidacji roztoczy.
- Przy alergii pokarmowej ważna jest prawidłowa dieta, w której nie mogą znaleźć się pokarmy alergenne, ale nie wolno zapominać, że jadłospis powinien zawierać niezbędne do rozwoju minerały, witaminy i składniki odżywcze. Każdy rodzaj alergii wymaga stałej kontroli i właściwej profilaktyki.