Jak wyleczyć opryszczkę w ciąży?
U kobiety w ciąży może rozwinąć się opryszczka narządów płciowych i opryszczka wargowa. W obu przypadkach ciężarna powinna skontaktować się z lekarzem w celu wybrania drogi leczenia. Nie należy podejmować terapii na własną rękę.
1. Opryszczka narządów płciowych w ciąży
Opryszczka narządów płciowych u kobiety w ciąży jest dolegliwością wstydliwą. Mimo dyskomfortu należy poinformować lekarza o tej przypadłości ze względu na ryzyko pojawienia się poważnych powikłań u dziecka. Na pierwszym etapie opryszczki okolic intymnych kobieta nie obserwuje żadnych objawów. Następnie pojawiają się symptomy przypominające objawy towarzyszące grypie.
Dla opryszczki narządów płciowych charakterystyczne jest swędzenie i pieczenie w okolicy krocza. Kobieta może skarżyć się na dolegliwości bólowe w trakcie mikcji, a ponadto odczuwać nieprzyjemne parcie na pęcherz.
Po kilku dniach na narządach płciowych pojawiają się drobne, bolesne pęcherzyki, które są wypełnione płynem surowiczym. Wykwity te pękają, a po kilku dniach przekształcają się w strupy. Potrzeba tygodnia, aby objęta stanem zapalnym skóra wygoiła się. Strupy nie pozostawiają śladów na skórze w postaci blizn.
2. Opryszczka ust w ciąży
Niektóre kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu opryszczki wargowej. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ stan zdrowia matki może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nie zawsze opryszczka wargowa jest groźna, choć rozprzestrzenienie się wirusa opryszczki na płód jest możliwe. Warto zatem wiedzieć, jak przeciwdziałać jej wystąpieniu.
Profilaktyka opryszczki ust kobiety w ciąży obejmuje dbałość o odporność organizmu, unikanie stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego i psychicznego. Zimą należy ciepło się ubierać i przeciwdziałać wyziębieniu organizmu. Ponadto kobieta musi myć ręce przed każdym posiłkiem. Powinna również unikać bezpośredniego kontaktu z osobami, które już chorują na opryszczkę wargową (nie należy tej osoby całować, używać tych samych sztućców, naczyń i ręczników). Decyzję o sposobie leczenia opryszczki wargowej w ciąży podejmuje lekarz.
3. Jak leczyć opryszczkę?
Leczenie opryszki narządów płciowych u kobiety w ciąży poprzedza wywiad lekarski, którego tematem jest życie seksualne kobiety. Po zidentyfikowaniu objawów opryszczki wykonuje się szereg badań, m.in. badanie surowicy krwi, mikroskopowe badanie materiału tkankowego i posiew z próbki materiału, która została pobrana z owrzodzenia na skórze. W celu stwierdzenia wzrostu ilości przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi HSV analizę krwi wykonuje się co 14 dni. Jeżeli przypuszczenia zostaną potwierdzone, stosuje się leczenie, które minimalizuje lub eliminuje ryzyko zachorowania dziecka.
Musisz to wiedzieć
Kobieta w ciąży do dnia porodu musi poddawać się badaniom kontrolnym i badaniom na obecność opryszczki. Jeżeli ciężarna jest nosicielem wirusa, lekarz prowadzący ciążę podejmuje decyzję o tym, czy poród odbędzie się siłami natury czy też konieczne będzie cesarskie cięcie.