Trwa ładowanie...

Jak wyleczyć się z depresji?

 Agnieszka Gotówka
10.07.2019 09:09
Jak wyleczyć się z depresji?
Jak wyleczyć się z depresji? (123rf)

Pacjenci często pytają, jak leczyć depresję. Warto pamiętać, że terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Sposób leczenia powinien ustalić psychiatra.

spis treści

Gdy leczenie zaburzeń psychicznych wdroży się odpowiednio szybko, wówczas istnieje duża szansa na szybki powrót do zdrowia. By do tego doszło, należy interweniować już w chwili pojawienia się pierwszych objawów zaburzeń nastroju.

Leczenie depresji powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb
Leczenie depresji powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb

1. Pierwsze objawy zaburzeń nastroju

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Należą do nich:

  • obniżenie nastroju (stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas),
  • uczucie smutku i niepokoju,
  • zmiany nastroju (mogą być związane z dobowym rytmem dnia, kiedy to wieczorem czujemy się najgorzej, zaś poprawa samopoczucia następuje w ciągu dnia),
  • lęk (objaw ten może się nasilać wraz z pogłębieniem się depresji),
  • poczucie smutku i braku sensu życia (w efekcie mogą dochodzić do głosu myśli rezygnacyjne i samobójcze),
  • apatia,
  • objawy somatyczne, np. ból głowy, brzucha, zaparcia,
  • objawy psychomotoryczne, np. trudności w zapamiętywaniu i skupieniu uwagi. Najczęściej w leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne. Ich główna funkcja polega na poprawie nastroju chorego, usprawnieniu jego procesów myślowych, zmniejszeniu lęku i niepokoju, jak również zminimalizowaniu objawów bezsenności lub innego rodzaju zaburzeń snu.
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Leki antydepresyjne

To musisz wiedzieć:

Do najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych należą: nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) – nie są wskazane u pacjentów z jaskrą, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nadczynnością tarczycy. Na efekty terapii tymi lekami trzeba czekać kilka tygodni; selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny – mają mniej działań niepożądanych, a efekty leczenia widać już po kilku dawkach leku; selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – nie powinni ich zażywać chorzy na padaczkę oraz osoby, u których występują problemy z wątrobą. Leki tego rodzaju stosuje się w przypadku wystąpienia łagodnych objawów depresji; * inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Odpowiedzi na pytanie, jak leczyć depresję, powinien udzielić specjalista. On również wskazuje, jak długo trwać powinno leczenie. Po połączonej terapii farmakologicznej z psychoterapią, gdy objawy depresji zaczną ustępować, specjalista może zlecić odstawienie antydepresantów, zaznaczając przy tym konieczność kontynuowania wsparcia psychologicznego. Cel takiego działania jest jeden: zapobieganie kolejnym epizodom choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze