Jak zwalczyć kaszel u dziecka?
Każdy rodzaj kaszlu potrafi dać się we znaki. Utrudnia on oddychanie i nie pozwala spać w nocy. Warto jest nauczyć się rozpoznawania rodzajów kaszlu. Łatwiej będzie nam wtedy podawać leki.
Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Często również spowodowany jest alergią bądź też kurzem czy okruszkiem chleba które dostaną się do dróg oddechowych. Dzieci również reagują kaszlem na intensywne zapachy, np. dym papierosowy. Drogie mamy, nie obawiajcie się, ponieważ nie ma w tym nic niepokojącego. Często i my, dorośli, kaszlemy, z różnych przyczyn. O wiele gorzej jest, jeśli kaszel jest uporczywy i towarzyszą mu inne dolegliwości.
1. Kaszel u dziecka – alergia a przeziębienie
Jak już wspomniano, kaszel może być przyczyną alergii. Obserwuj swoje dziecko, kiedy kaszle. Jeśli powtarza się to podczas zabawy z psem, może oznaczać, że maluch uczulony jest na sierść. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem, który dokładnie zbada dziecko i postawi odpowiednią diagnozę. Nigdy nie lekceważ alergii. Mogłoby się zdawać, że jest ona niegroźna, lecz to mylne założenie. Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę. Jednakże, jeśli dziecko ma katar, kaszel oraz podwyższoną temperaturę ciała, można wywnioskować, że złapało infekcję.
2. Suchy a mokry kaszel u dziecka
Dziecko kaszle, gdy ma wysuszoną śluzówkę gardła, która dodatkowo podrażniana jest spływającą wydzieliną do gardła. Na początku choroby, gdy wirus rozprzestrzenia się po śluzówce dróg oddechowych, kaszel jest suchy i bardzo męczy nasze dziecko. Zazwyczaj towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła. Po 2-3 dniach dziecku zaczyna rzęzić w płucach, a co również za tym idzie, zaczyna odkasływać śluz. Znaczy to, że kaszel zmienił się w mokry. W tej fazie to właśnie śluz zmusza dziecko do kaszlu. Mokry kaszel bardzo często utrzymuje się nawet kilka tygodni, dopóki drogi oddechowe nie zostaną w całości wyczyszczone.
3. Objawy zapalenia krtani
Suchy i szczekający kaszel oraz chrypka mogą świadczyć o zapaleniu krtani. Zapadają na nie dzieci w wieku 2-7 lat, choć nie tylko. Ta infekcja atakuje znienacka, najczęściej nocą bądź nad ranem. Dziecko budzi się wtedy z płaczem, ślini się, z trudem łapie powietrze, ledwo mówi. Jego stan bardzo szybko się pogarsza. Często miewa silne ataki, podczas których zaczyna się dusić. Podczas tej choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. W takim wypadku najlepiej jest jak najszybciej wezwać lekarza, żeby dał dziecku leki zmniejszające obrzęk. Często bywa, że trzeba zabrać malucha do szpitala, aby podano mu tlen.
Zanim przybędzie lekarz:
• Weź dziecko na ręce i przytul. Maluch jest przerażony, dlatego tak ważne jest, aby poczuł się bezpieczny w ramionach swojej matki.
• Wyjdź na balkon bądź otwórz okno, ponieważ duszności zmniejszają się pod wpływem świeżego powietrza.
• Pod żadnym pozorem nie podawaj mu niczego do picia! Dziecko z trudem oddychające może się zakrztusić podanym napojem.
4. Domowe sposoby na kaszel
Możesz próbować sama zwalczyć kaszel, który występuje przy zwykłym przeziębieniu, ale domowe kuracje można stosować tylko wtedy, kiedy choroba jest łagodna.
Pamiętaj, aby nawilżać powietrze. Jest to bardzo ważne, ponieważ suche powietrze podrażnia śluzówkę i powoduje jeszcze większe pieczenie i ból gardła. Jeżeli nie masz nawilżacza powietrza, nic nie stoi na przeszkodzie – po prostu powieś na kaloryferze pojemnik z wodą bądź połóż zmoczony ręcznik. Możesz również nalać gorącej wody do wanny i posiedzieć z dzieckiem kilka minut w łazience. Wtedy złagodnieje suchy kaszel i odkrztuszanie wydzieliny będzie ułatwione.
Ułóż dziecko w pozycji półsiedzącej. Połóż pod główkę dodatkowe poduszki, wtedy zmniejszy się spływanie śluzu z nosa do gardła, co ułatwi odkrztuszanie. Maluch musi dużo pić. Dobrze dziecku zrobi picie ciepłej herbatki z cukrem bądź sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, możesz podać herbatkę ze sparzonym miodem (rozpuszczony we wrzątku miód zabije bakterie) i cytryną. Gdy dziecko ma już 3 latka, możesz dodać do herbaty miód ze słoika. Gdy dziecko skarży się na ból i drapanie gardła, warto podać mu herbatkę z lipy.
Warto wypróbować inhalacje dla dzieci. Wystarczy do tego para wodna. Jeśli jednak dziecko nie jest uczulone, możesz dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy lub przygotować napar z ziół. Dzięki inhalacjom ból gardła staje się mniej uporczywy i ułatwia „odrywanie się” flegmy. Jeśli nie mamy inhalatora, wystarczy zagotować 5-6 litrów wody, wsypać do garnka płaską łyżeczkę tymianku, szałwii bądź rumianku i jeszcze chwilkę gotować. Gdy napar zacznie parować, postaw garnek obok łóżeczka i kieruj parę na twarz malucha. Gdy dziecko jest starsze, wystarczy, że posadzisz je na kolanach i podstawisz garnuszek do twarzy, tak aby wdychało parę. Uważaj jednak, aby dziecko się nie poparzyło!
Musisz to wiedzieć
Oklepywanie pleców dziecka to skuteczny sposób na kaszel mokry. Ułatwia ono odrywanie się wydzieliny. Należy robić to kilka razy dziennie ułożoną dłonią w kształcie łódeczki. Oklepywanie zaczynaj od końca żeber w kierunku ramion. Pamiętaj, aby niemowlę ułożyć na kolanach, tak by główka znajdowała się odrobinę niżej niż pupa. Starsze dziecko połóż w łóżeczku.
5. Kiedy iść do lekarza, gdy dziecko kaszle?
Gdy nasz niemowlak ma kaszel, najlepiej od razu udać się do lekarza. U takich dzieci nie trudno o powikłania. Za to, gdy masz starsze dziecko, nie musisz od razu iść z nim do lekarza, możesz odczekać 2-3 dni i obserwować, czy choroba będzie się rozwijała. Jeśli stan dziecka, mimo kilkudniowej kuracji, pogarsza się (ma gorączkę i występują dodatkowe objawy), należy skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie doszło do powikłań.