Trwa ładowanie...

Kosmówka – funkcje, konsekwencje odklejenia, przyczyny odklejenia

Avatar placeholder
31.03.2021 17:16
Stan kosmówki i łożyska ma ogromny wpływ na przebieg ciąży
Stan kosmówki i łożyska ma ogromny wpływ na przebieg ciąży (123rf)

Kosmówka jest błoną płodową, która znajduje się na zewnątrz owodni. Zbudowana z dwóch warstw ektodermalnej i mezodermalnej, kosmówka jest najbardziej zewnętrzną błoną płodową. Na zewnętrznej powierzchni kosmówki tworzą się kosmki, które mają za zadanie zwiększyć powierzchnię funkcjonalną. W czasie ciąży odklejenie się kosmówki jest tym samym co odklejenie się łożyska. Jeżeli kosmówka odklei się wcześniej niż w czasie porodu, może to stanowić poważne zagrożenie dla matki i dziecka.

spis treści

1. Kosmówka - funkcje

Kosmówka pełni bardzo ważne funkcje w przebiegu ciąży. Naczynia krwionośne kosmówki łączą się z macicą. W początkach ciąży kosmówka wytwarza hormon HCG i pomaga utrzymać ciążę. Kosmówka około 12-16 tygodnia rozrasta się na tyle, że zaczyna tworzyć normalne łożysko. Dlatego odklejenie się kosmówki w pierwszych tygodniach ciąży może skończyć się poronieniem.

2. Kosmówka - konsekwencje odklejenia

Kosmówka w czasie ciąży może się odkleić. Przez odklejenie kosmówki należy rozumieć oklejenie się łożyska i niesie to takie samo ryzyko i stanowi największe zagrożenie dla rozwijającej się ciąży.

Zobacz film: "Poród lotosowy - czy to ma sens?"

W normalnie rozwijającej się ciąży nie powinno dojść do odklejenia się kosmówki, a łożysko powinno się odkleić dopiero w momencie porodu, a dokładnie po urodzeniu się dziecka.

Odklejenie się kosmówki i łożyska daje bardzo wyraźne i nagłe objawy. Kobieta w momencie odklejenia się kosmówki czuje bardzo silny i nagły ból w dole brzucha. Z powodu odklejenia się kosmówki może dojść do krwawienia lub plamienia. Takie objawy są bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji i dalszych badań. Odklejenie się kosmówki lub łożyska jest bardzo niebezpieczne, dlatego każde plamienie i ból w podbrzuszu należy sprawdzić.

Jeżeli odklejenie się kosmówki jest nieznaczne, zazwyczaj wystarcza leżenie w domu przez kilka dni. Natomiast jeśli objawy związane z odklejeniem kosmówki się utrzymują lub nasilają, konieczne jest leżenie do ostatniego dnia ciąży w szpitalu. Wówczas decyzja o momencie i sposobie rozwiązania ciąży należy do lekarza.

Krwotok związany z odklejeniem kosmówki oznacza konieczność natychmiastowego zakończenia ciąży. Wówczas liczy się każda minuta, ponieważ znaczne odklejenie się łożyska oznacza poważne niedotlenienie i obumarcie płodu. Gdy dochodzi do małego odklejenia kosmówki, w tym miejscu tworzy się krwiak, który może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka.

3. Kosmówka - przyczyny odklejenia

Kosmówka może się odkleić w określonych sytuacjach. Na większe ryzyko odklejenia się łożyska wpływa:

ZOBACZ TAKŻE:

Na odklejenie się kosmówki wpływają również urazy w okolicy brzucha, jednak najbardziej niebezpieczne są urazy brzucha w zaawansowanej ciąży.

Dla większości kobiet funkcje kosmówki i łożyska nie są znane i dlatego nie zdają sobie one sprawy, jak ważne są dla prawidłowego rozwoju ciąży. Zazwyczaj kobiety skupiają całą swoją uwagę na dziecku i jego prawidłowym rozwoju. Jednak nie należy zapominać, że na stan kosmówki i łożyska wpływa w dużej mierze również na stan zdrowia kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.