Krew w kale w ciąży
Obecność krwi w kale ciężarnej jest zwykle spowodowana hemoroidami. Są to nietypowo obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicach odbytu. Hemoroidy to stosunkowo powszechny problem wśród ciężarnych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Obrzęknięte naczynia krwionośne mogą krwawić podczas wypróżniania oraz podcierania się. Inną przyczyną krwi w kale mogą być pęknięcia analne. Te bolesne pęknięcia skóry odbytu mogą być wynikiem wydalania twardych stolców. Taka sytuacja jest typowa podczas zaparć, z którymi zmaga się wiele ciężarnych kobiet.
1. Kiedy udać się do lekarza z krwawieniem z odbytu?
Każda ciężarna kobieta, która zauważyła krew na papierze toaletowym lub na bieliźnie powinna zgłosić się do lekarza. Czasami trudno jest bowiem stwierdzić, czy krew pochodzi z odbytu lub pochwy. Niekiedy można to łatwo ustalić, gdy krew jest wyraźnie widoczna w stolcu. Nie wszystkie ciężarne zwracają jednak na to uwagę. Warto uświadomić sobie, że krwawienie z odbytu nie jest zwykle oznaką poważnego problemu u kobiety w wieku rozrodczym. Mimo to warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ewentualne stany chorobowe.
Krwawienie będące wynikiem obecności hemoroidów lub pęknięć skóry odbytu zwykle ustępuje samoistnie, zwłaszcza po wprowadzeniu kilku zmian do diety oraz trybu życia. Mogą jednak nasilać się po porodzie, w wyniku zwiększonego parciem ciśnienia. Jeśli mimo podjęcia pewnych kroków krew nadal pojawia się w kale, należy zgłosić się do specjalisty, w szczególności po wystąpieniu silnego bólu.
2. Jak uniknąć obecności krwi w kale?
Zarówno hemoroidy, jak i pęknięcia w odbycie są często spowodowane zaparciami. Aby ich uniknąć, należy wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające dużo błonnika. W jadłospisie ciężarnej nie może zabraknąć płatków zbożowych, świeżych owoców i warzyw, a także chleba razowego. Do płatków śniadaniowych można dodać kilka łyżek otrąb owsianych. Po posiłku należy wypić szklankę wody. W ciągu dnia należy wypijać 6-8 szklanek wody. Dobrym wyborem są także soki owocowe, zwłaszcza z suszonych śliwek. Ogromnie ważne są również zmiany w trybie życia. Regularny wysiłek fizyczny pomaga zwalczać zaparcia i poprawia kondycję organizmu. Specjaliści zalecają także, by słuchać się własnego ciała. Jeśli pojawia się potrzeba skorzystania z toalety, nie warto odwlekać momentu wypróżnienia. Należy pamiętać także o tym, że żelazo w diecie może przyczyniać się do zaparć. W czasie ciąży nie wolno rezygnować z żelaza, by nie doszło do rozwoju anemii, jednak nie należy przesadzać z jego ilością w diecie.
W profilaktyce zaparć pomocne jest również ćwiczenie mięśni Kegla. W ten sposób można poprawić krążenie w okolicy odbytu i wzmocnić mięśnie wokół odbytu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia hemoroidów. Ćwiczenie mięśni Kegla wzmacnia także mięśnie wokół pochwy, dzięki czemu można przyspieszyć powrót do formy po porodzie. Niektóre kobiety robią sobie zimne okłady, inne preferują gorące. Warto na zmianę robić obydwa rodzaje okładów. Aby nie podrażniać okolic odbytu, wskazane jest używanie miękkiego, białego papieru toaletowego bez substancji zapachowych. Jeśli mimo podjęcia wyżej wymienionych kroków pojawią się hemoroidy, nie należy zwlekać z leczeniem.