Krwotok w ciąży
Krwotok z pochwy to objaw, którego nie wolno lekceważyć, zwłaszcza w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze krwawienie może mieć różną postać – od lekkiego plamienia, po obfity krwotok ze skrzepami. Krwawienie występuje nawet u 20-30% kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze przyczyny krwawienia są zwykle inne niż na początku ciąży. Na tym etapie ciąży krwotoki są nietypowe. Warto pamiętać, że krwotok z pochwy po 28. tygodniu ciąży to sytuacja alarmowa, wymagająca szybkiej konsultacji lekarskiej.
1. Przyczyny krwotoków w pierwszym trymestrze
Krwawienie z pochwy w pierwszym trymestrze może być spowodowane działaniem kilku różnych czynników. Łagodne plamienie może mieć związek z implantacją zarodka w ścianie macicy. Takie krwawienie jest zwykle minimalne, ale często pojawia się w dniu, gdy powinna zacząć się miesiączka. Takie krwawienie może być bardzo mylące dla kobiety, która może wziąć je za skąpy okres i nie zorientować się, że jest w ciąży. Krwotok lub skurcze mogą informować o zagrożeniu poronieniem. Do takiego stanu może dojść na skutek infekcji dróg moczowych, odwodnienia, przyjmowania niektórych leków, urazu fizycznego, nieprawidłowości w rozwoju płodu lub bez żadnego wyraźnego powodu. Jeżeli krwotok zmniejsza się, skurcze ustępują, a badanie USG wykazuje pustą macicę, kobieta ma za sobą poronienie samoistne. Poronienie jest w trakcie, gdy szyjka macicy jest otwarta, a kobieta wydala krew, skrzepy lub tkankę.
Krwotok z pochwy w czasie ciąży może być również oznaką zniszczonej komórki jajowej. Mimo iż badanie USG wskazuje na obecność ciąży wewnątrzmacicznej, embrion nie rozwinął się tak, jak zrobiłby to we właściwej lokalizacji. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli płód był w jakiś sposób wadliwy. Płód może samoistnie umrzeć w macicy i wywołać krwotok. Krwawienie z pochwy może być także objawem ciąży pozamacicznej. Jest to najgroźniejsza przyczyna krwotoku w pierwszym trymestrze ciąży. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy implantacja zapłodnionego jaja następuje na zewnątrz macicy, zwykle w jajowodach. W miarę jak zapłodnione jajo rośnie, może przebić jajowód i spowodować zagrażający życiu ciężarnej krwotok. Do objawów ciąży pozamacicznej należą: ból, krwawienie oraz zawroty głowy. Większość przypadków ciąży pozamacicznej powoduje dolegliwości bólowe jeszcze przed 10. tygodniem ciąży. Płód nie może się rozwijać i umiera z braku składników odżywczych.
Krwotok z pochwy może być wywołany zaśniadem. Jest to guz rozwijający się wewnątrz macicy na skutek nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Zaśniad nie jest zwykle groźny dla życia kobiety, ale w rzadkich przypadkach może się zezłośliwić. Krwawienie może pojawić się również po stosunku płciowym. Jest to zwykle normalny objaw, którym nie trzeba się martwić. Krwotok nie musi być związany z ciążą. Do krwawienia może dojść na skutek urazu lub pęknięcia ścianki pochwy, a także w wyniku stanu zapalnego.
2. Przyczyny krwotoków w drugim i trzecim trymestrze
Najczęstszą przyczyną krwotoków w późniejszym etapie ciąży są problemy z łożyskiem. Czasami krwawienie jest spowodowane również nieprawidłowościami w szyjce macicy lub pochwie. Około 22% przypadków krwotoku w drugim i trzecim trymestrze ciąży ma swój początek w łożysku przodującym. Łożysko może częściowo lub całkowicie zasłaniać otwór szyjki macicy. Gdy pod koniec ciąży szyjka staje się cieńsza i rozszerzona w przygotowaniu na poród, niektóre naczynia krwionośne w łożysku rozciągają się i pękają. Wówczas następuje krwawienie. Powodem krwotoku może być również przedwczesne oddzielenie się łożyska. Wówczas krew gromadzi się pomiędzy łożyskiem i macicą. Krwotok może nastąpić także w wyniku pęknięcia macicy. Jest to nieprawidłowe otwarcie macicy, które powoduje częściowe lub całkowite uwolnienie dziecka. Pęknięcie macicy zdarza się rzadko, ale jest bardzo groźne dla matki i dziecka. Około 40% kobiet, które doświadczyły pęknięcia macicy było wcześniej poddanych operacji macicy. Krwawienie z pochwy może być również wynikiem pęknięcia naczynia krwionośnego u płodu. Inne mniej znane przyczyny krwotoku to: urazy, zmiany patologiczne w szyjce macicy lub pochwie, a także żylaki.
Leczenie krwotoku z pochwy w ciąży jest uzależnione od przyczyny krwawienia u ciężarnej. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć krwawienia z dróg rodnych.