Laserowa korekcja wzroku
Coraz bardziej popularna staje się chirurgia refrakcyjna, która nazywana jest także chirurgią wad wzroku. Jest to zabieg, dzięki któremu możliwe jest skorygowanie defektu w trakcie jednego zabiegu.
1. Korekcja wady wzroku
Celem zabiegu chirurgicznego jest umożliwienie jak najlepszej jakości widzenia bez szkieł kontaktowych czy okularów. Coraz bardziej popularna staje się metoda laserowa, po której efekty mogą być widoczne nawet kilka dni po zabiegu. Sama korekcja jest bezbolesna i może trwać nawet kilkanaście minut. Niektóre kliniki stosują innowacyjną metodę, jaką jest połączenie pracy dwóch laserów.
Do zabiegu wykorzystywany jest laser excimerowy, którego głównym zadaniem jest zmiana rogówki, czyli krzywizny przedniej części oka. Laser wytwarza pulsacyjną, zimną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości 193 nanometrów. Zadaniem lasera jest usunięcie warstwy rogówki, co prowadzi do zmiany jej krzywizny. Po zabiegu promienie świetlne skupiają się na siatkówce, co skutkuje prawidłowym obrazem. Laser powoduje korekcję:
• astygmatyzmu,
• nadwzroczności,
Wszystkie wymienione są wadami refrakcji. Nie zawsze zabieg jest możliwy. Bardzo dużo zależy od budowy anatomicznej oka, a przede wszystkim promienia krzywizny rogówki i jej grubości.
Korekta laserowa nie jest możliwa przy starczowzroczności, ponieważ z wiekiem zmniejsza się zdolność akomodacji, a soczewka traci elastyczność. Inne przeciwwskazania do korekcji laserowej to takie choroby oczu jak: zaćma, jaskra czy stany zapalne. Osoby cierpiące na schorzenia immunologiczne, endokrynologiczne, dermatologiczne również nie będą mogły przejść korekty laserowej. Przeciwwskazanie dotyczy także kobiet w ciąży czy karmiących piersią.
Pacjent, który zostanie skierowany na korektę laserową, powinien przed zabiegiem zastosować się do kilku ważnych zasad:
• nie wolno przyjmować środków antykoncepcyjnych,
• na 6 tygodni przed zabiegiem nie wolno nosić twardych soczewek kontaktowych,
Musisz to wiedzieć
• na 2 tygodnie przed nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych.