Trwa ładowanie...

Mama "wywąchała" chorobę syna. Chłopiec trafił do szpitala w ostatniej chwili

Avatar placeholder
Dominika Najda 09.10.2024 15:52
Matka uratowała życie syna. Ma dla wszystkich ważną radę
Matka uratowała życie syna. Ma dla wszystkich ważną radę (Facebook)

Victoria Hare ma niezwykle wyczulony na zapachy nos. Kiedy u swojego 15-letniego syna wyczuła dziwny odór, zdecydowała się poszukać pomocy medycznej. Jej zmysł węchu uratował życie nastolatka.

spis treści

1. Mama z super-węchem

W październiku ubiegłego roku Victoria wyczuła, że 15-letni Harry wydziela zapach zmywacza do paznokci. Nastolatek skarżył się też na wzmożone pragnienie oraz wielokrotnie wstawał w nocy, by udać się do toalety.

To jedynie pogłębiło niepokój 41-latki. Obawiała się, że to objaw poważnej choroby i postanowiła skonsultować się z lekarzem. W lokalnej przychodni dowiedziała się jednak, że sprawa nie jest pilna i odmówiono jej wizyty.

Zobacz film: "Nieprzyjemny zapach skóry może świadczyć o chorobie"

- Czułam ten zapach acetonu u niego, był jak zmywacz do paznokci. I znałam go. Kiedy mój drugi syn był bardzo chory i nie mógł jeść przez kilka dni, pojawiły się ketony - organizm spala własny tłuszcz jako paliwo i towarzyszy temu specyficzny zapach - relacjonuje Victoria w rozmowie z The Sun.

Odór dla nosa 41-latki był tak silny, że postanowiła działać. Victoria zbadała poziom cukru we krwi swojego syna, który okazał się niebezpiecznie wysoki. Natychmiast udała się z Harrym do szpitala.

Lekarze przeprowadzili dokładne badania i okazało się, że 15-latek cierpi na cukrzycę, a do tego rozwinęła się u niego kwasica ketonowa. Życie nastolatka było zagrożone, a wyczulony zmysł węchu Victorii najprawdopodobniej uratował mu życie.

2. Kwasica ketonowa

Ketony to kwasy wytwarzane przez organizm, gdy nie otrzymuje on wystarczającej ilości glukozy i zaczyna rozkładać tłuszcze. Procesowi towarzyszy charakterystyczny zapach i jest to częsty objaw cukrzycy oraz niewydolności wątroby.

Z kolei do kwasicy ketonowej dochodzi, gdy niedobór insuliny powoduje gromadzenie się ketonów we krwi. Zwykle dotyka ona osoby z cukrzycą typu 1, ale może też rozwinąć się u pacjentów z cukrzycą typu 2 i jest powszechna u dzieci.

Upór 41-latki pomógł zdiagnozować chorobę syna
Upór 41-latki pomógł zdiagnozować chorobę syna (Victoria Hare)

Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • ból brzucha, wymioty oraz biegunkę,
  • odór acetonu lub owoców w oddechu,
  • trudności z oddychaniem,
  • nadmierne zmęczenie, dezorientację i senność.

Zobacz także: Dlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi?

3. Szczęśliwe zakończenie

Po przyjęciu Harrego na oddział lekarze ustabilizowali stan 15-latka. Po kilku dniach chłopiec wrócił do domu, by nauczyć się, jak żyć z nowo zdiagnozowaną chorobą - cukrzycą typu 1.

Victoria przywiozła syna do szpitala w ostatniej chwili. Jest wdzięczna za swój super-węch, który pomógł jej wyczuć problemy zdrowotne 15-latka. Apeluje też do innych rodziców, by nie dali się zbyć lekarzom, gdy chodzi o zdrowie ich dzieci.

- Na szczęście przywiozłam go w samą porę. Jestem zniesmaczona lekarzami z przychodni. W szpitalu powiedzieli, że syn mógł umrzeć. Myślę, że niestety ludzie muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za własne zdrowie. Trzeba naciskać, gdy uważa się, że coś jest nie tak - podsumowała 41-latka.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze