Trwa ładowanie...

Jak powinno odżywiać się dziecko chore na cukrzycę?

Avatar placeholder
03.07.2019 09:11
Jak powinno odżywiać się dziecko chore na cukrzycę?
Jak powinno odżywiać się dziecko chore na cukrzycę? (123rf)

Dieta w przypadku osób chorych na cukrzycę jest bardzo ważnym elementem kuracji. Odgrywa ona równie ważną rolę co farmakoterapia. Odpowiedni sposób odżywiania ma ogromny wpływ na przebieg choroby, a w przypadku chorych dzieci również na ich rozwój fizyczny. Poniżej opisuję zasady układania diety dla dzieci z cukrzycą typu I. Pamiętać jednak należy, że w przypadku tej choroby sposób odżywiania musi być dostosowany do wieku, przebiegu dolegliwości oraz trybu życia.

spis treści

1. Dieta niemowląt z cukrzycą typu 1

Dzieci cierpiące na cukrzycę typu I w ciągu pierwszego roku swojego życia powinny być karmione w sposób naturalny. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinny być zastępowane pokarmami zawierającymi duże ilości błonnika, takimi jak ryż, kaszki, pieczywo pełnoziarniste, makarony, warzywa i otręby. Należy pamiętać, że dziecko powinno jeść często.

Najlepiej, jeśli spożywa około pięciu, sześciu posiłków w ciągu doby. Malutkie dzieci największą aktywność wykazują w godzinach popołudniowych, dlatego właśnie wtedy nie można zapominać o posiłku. Dieta małego cukrzyka powinna być również wzbogacona o suplementy witaminowe. Należy również zadbać o to, by posiłki były odpowiednio urozmaicone. Dzięki temu dziecko o wiele chętniej będzie je spożywać.

2. Dieta dla dzieci z cukrzycą typu 1

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Odpowiednia dieta w przypadku dzieci cierpiących na cukrzycę ma kluczowe znaczenie. Połączenie insulinoterapii oraz odpowiedniego sposobu odżywiania pozwala maluchowi prowadzić normalny tryb życia oraz zabezpiecza je przed wystąpieniem powikłań. Najlepiej, jeśli dieta jest ustalana w sposób indywidualny, szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami narządowymi.

W diecie małego diabetyka nie może zabraknąć także odpowiedniej ilości białka
W diecie małego diabetyka nie może zabraknąć także odpowiedniej ilości białka

Częstym błędem popełnianym przez rodziców dzieci chorych na cukrzycę jest próba wyeliminowania węglowodanów z diety. Należy pamiętać, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i powinny stanowić około pięćdziesięciu procent dobowej podaży energii. Wyeliminować należy jedynie produkty zawierające cukry proste.

To też warto wiedzieć

W diecie cukrzycowej powinny się znaleźć produkty o niskim indeksie glikemicznym, między innymi produkty zbożowe, warzywa czy owoce, które są również bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Pamiętać należy również o tym, by jednonienasycone kwasy tłuszczowe stanowiły około piętnastu procent energii. Znajdują się one przede wszystkim w orzechach, olejach roślinnych i oliwie z oliwek.

Nie można również zapomnieć o tym, by dziecko spożywało wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-3 znajdujące się w olejach i rybach. Należy zadbać, by dziecko jadło je przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia.

Tłuszcze nasycone, takie jak śmietana, masło, produkty mleczne i tłuste mięsa najlepiej zastępować olejami roślinnymi. W diecie małego diabetyka nie może zabraknąć także odpowiedniej ilości białka, z czego znaczna część powinna być pochodzenia roślinnego.

3. Dieta dla dzieci w wieku szkolnym z cukrzycą typu 1

W przypadku dzieci w wieku szkolnym bardzo istotne jest, by posiłki były spożywane regularnie, najlepiej co trzy godziny. Dzieci w szkole są bardzo aktywne, dlatego należy tak zaplanować posiłki, aby nie doprowadzić do gwałtownego spadku poziomu glukozy w surowicy krwi. Dzieci między 6. a 12. rokiem życia potrzebują dwa razy więcej kalorii, ponieważ w tym okresie dużo szybciej się rozwijają i rosną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze