Trwa ładowanie...

Szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi

Avatar placeholder
04.06.2017 12:14
Szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi
Szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi

Zarówno zbyt niski poziom cukru we krwi, jak i za wysoki nie są wskazane dla zdrowia organizmu. W przypadku zbyt wysokiego poziomu glukozy na ratunek rusza nam insulina. Jakie rodzaje hormonu wyróżniamy? Jak inaczej możemy obniżyć poziom cukru?

Najczęstsze objawy zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi to: wymioty, biegunka, problemy ze wzrokiem, trudności z koncentracją. O hiperglikemii mówimy, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Należy wówczas działać bardzo szybko, aby zredukować jego poziom. Najszybszym sposobem jest przyjęcie dawki insuliny.

spis treści

1. Insulina na obniżenie cukru we krwi

Szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi przyniesie zastrzyk insuliny. Wyróżniamy preparaty działające szybko, pośrednio i długo działające. Najszybsze preparaty insuliny działają w ciągu 5–15 minut od wykonania zastrzyku.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Chcąc uniknąć hiper czy hipoglikemii należy stosować właściwą dietę
Chcąc uniknąć hiper czy hipoglikemii należy stosować właściwą dietę

W warunkach nagłych i krytycznych może być konieczność leczenia szpitalnego i podania insuliny nie poprzez zastrzyk podskórny, ale dożylnie.

2. Inne metody na obniżenie poziomu cukru we krwi

Nie każda osoba chora na cukrzycę typu 2 musi przyjmować regularnie insulinę. Niektórzy chorzy zażywają leki doustne przeciwcukrzycowe, aby wyregulować poziom cukru we krwi. W chwili, gdy jest on zbyt wysoki, możemy wypić około 2 szklanek wody. Ma ona działanie rozcieńczające krew, a tym samym zmniejszające stężenie cukru. Im więcej płynu wypijemy, tym bardziej zwiększymy produkcję moczu, a ten wypłukuje dodatkowo cukier.

To też warto wiedzieć

Nie należy jednak wypijać w krótkim czasie więcej niż 2 szklanek wody na raz. Może to bowiem doprowadzić do zbyt szybkiego obniżenia glukozy, a to także może być niebezpieczne. Szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi przyniosą także ćwiczenia fizyczne trwające przynajmniej 10 minut. Wysiłek fizyczny zamienia cukier na energię.

3. Ponowny pomiar cukru we krwi

Po obniżeniu cukru we krwi należy pamiętać o ponownym jego pomiarze, aby zapobiec hipoglikemii – zbyt niskiemu pomiarowi glukozy we krwi.

Chcąc uniknąć zarówno hipoglikemii, jak i hiperglikemii, należy stosować się do zaleceń lekarza, regularnie zażywać leki i dbać o odpowiednią dietę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze