Trwa ładowanie...

Może nasilać się jesienią. Oto skąd bierze się migrena

 Karolina Rozmus
21.09.2024 17:47
Twoje dziecko skarży się na ból głowy? Neurolożka wyjaśnia, co za nim stoi
Twoje dziecko skarży się na ból głowy? Neurolożka wyjaśnia, co za nim stoi (Adobe Stock )

Skąd się bierze ból głowy? My, dorośli tłumaczymy tę dolegliwość stresem, pogodą, ciśnieniem czy niewyspaniem. Ale gdy nasza pociecha uskarża się na ból, czujemy niepokój. Czy słusznie? Oto co na ten temat ma do powiedzenia neurolog.

spis treści

1. Co oznacza ból głowy u dziecka?

Dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela to specjalistka neurologii, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem padaczki, migreny i innych bólów głowy. Lekarka opublikowała w mediach społecznościowych ważny, edukacyjny post. Porusza w nim problem bólu głowy wśród dzieci. Statystyki wskazują, że nawet połowa dzieci w wieku od siedmiu do15 lat skarży się na tę dolegliwość, a w okresie dojrzewania na ból głowy narzeka już 80 proc. dzieci.

Jak tłumaczy dr Czapińska-Ciepiela, u dzieci w wieku szkolnym mogą pojawiać się "bóle głowy o charakterze migreny lub typu napięciowego".

"Pierwsze objawy migreny zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania, jednak niektóre dzieci mogą doświadczyć ich już wcześniej" - zwraca uwagę w poście opublikowanym na Instagramie na koncie @okiemneurologa.

Zobacz film: "Magdalena Cielecka wspomina czasy liceum"

Wyjaśnia, że po okresie dojrzewania migreny są częstsze w populacji żeńskiej z uwagi na cykliczne zmiany hormonalne. W poście lekarka wyjaśnia również, jakie dolegliwości mogą wskazywać na migrenę.

2. Tak rozpoznasz migrenę. Neurolog tłumaczy

Tego rodzaju bóle głowy u dzieci charakteryzują się:

  • zmienną lokalizacją - ból może dotyczyć oczu lub skroni albo całej głowy,

  • nadwrażliwością na światło i hałas,

  • nudnościami i wymiotami.

Może maskować się też pod postacią dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które neurolog nazywa migreną brzuszną. W takim wypadku choroba często przez długi czas nie zostaje rozpoznana, bo dziecko uskarża się na kolkę i ból brzucha, a także nudności i wymioty.

O czym świadczy ból głowy u dziecka?
O czym świadczy ból głowy u dziecka? (Getty Images)

Poza migreną dzieci mogą miewać także napięciowe bóle głowy. Zaliczane są do bólu samoistnego, tj. takiego, który nie ma związku z żadnym schorzeniem.

Co łączy ból napięciowy z migreną? Lekarka wyjaśnia, że obu mogą sprzyjać te same czynniki. Należą do nich brak ruchu na świeżym powietrzu, niewyspanie, hałas, ale też nieregularność posiłków czy odwodnienie. Dr Czapińska-Ciepiela zwraca uwagę na jeszcze jedną potencjalną przyczynę bólu głowy u dzieci. Może za nią stać jesienna aura i brak słońca.

Niezależnie od źródła problemu, gdy ból u dziecka utrzymuje się, powraca w krótkich interwałach bądź też towarzyszą mu wymioty, należy skonsultować się z lekarzem. W sytuacji gdy dziecko traci przytomność, ma zaburzenia widzenia, sztywność karku czy zaburzenia mowy bądź równowagi należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze