Trwa ładowanie...

Na czym polega odwarstwienie siatkówki?

Na czym polega odwarstwienie siatkówki?
Na czym polega odwarstwienie siatkówki?

Odwarstwienie siatkówki to oddzielenie siatkówki od naczyniówki. Objawem tego procesu jest nagłe pogorszenie widzenia, mroczki w polu widzenia i zmniejszenie ostrości wzroku. Przyczyny odwarstwienia siatkówki dzieli się na pierwotne, czyli uszkodzenie siatkówki i powstanie otworu, oraz wtórne, gdy rozwinął się stan zapalny lub zmiana nowotworowa.

spis treści

1. Co to jest odwarstwienie siatkówki?

Siatkówka to błona otaczająca gałkę oczną, która skupia promienie światła. Obraz, który na niej powstaje, pod postacią impulsu elektrycznego jest przekazywany do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Ten proces umożliwia człowiekowi widzenie. Siatkówka oka leży nad naczyniówką. Gdy pierwsza ze wskazanych błon oddzieli się od drugiej, mówimy o odwarstwieniu siatkówki.

Siatkówka to błona, która skupia promienie światła
Siatkówka to błona, która skupia promienie światła (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Objawy odwarstwienia siatkówki to:

• błyski i mroczki w polu widzenia,

• pojawienie się zasłony przed okiem,

• nagłe i niespodziewane pogorszenie widzenia,

• zmniejszenie ostrości wzroku.

Symptomy odwarstwienia siatkówki przybierają na sile wraz z postępowaniem procesu rozwarstwiania się tej błony.

Wyróżnia się następujące odmiany odwarstwienia siatkówki:

odwarstwienie samoistne,

odwarstwienie tradycyjne,

odwarstwienie wysiękowe,

rozwarstwienie siatkówki.

2. Przyczyny odwarstwienia siatkówki

Uszkodzenia siatkówki wpływają na pogorszenie jakości widzenia. Czasami ich następstwem może być nieodwracalna ślepota. Wśród przyczyn odwarstwienia siatkówki można wskazać:

• uraz oka osoby z krótkowzrocznością,

• średni wysiłek fizyczny,

• rozwój cukrzycy,

• rozwój atopowego zapalenia skóry,

stan zapalny spojówki,

guzy gałki ocznej,

• przebyta operacja oka (na przykład operacja zaćmy),

• czynnik dziedziczny.

Odwarstwienie siatkówki często odnotowuje się u wcześniaków i u osób po 50. roku życia. W przypadku osób starszych zmienia się struktura włókien, które łączą siatkówkę z ciałem szklistym, co skutkuje oderwaniem siatkówki.

Witaminy dobre dla oczu
Witaminy dobre dla oczu

Sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu - odpowiednia dieta sprzyja zdrowiu

zobacz galerię

3. Metody leczenia odwarstwienia siatkówki

Dla zdiagnozowania chorób oczu przeprowadza się badanie dna oka, jak również badanie ostrości widzenia. Jeżeli stwierdzi się jedynie przedarcie siatkówki, nie ma konieczności leczenia operacyjnego. Wówczas pacjent musi poddać się zabiegowi krioterapii lub laserem, który powstrzymuje proces odwarstwiania siatkówki.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań dna oka i ostrości widzenia lekarz postawi diagnozę o odwarstwieniu siatkówki, niezbędne jest leczenie operacyjne. Dwie główne metody terapii odwarstwienia siatkówki to witrektomia i wgłębienie. Witrektomia polega na zastąpieniu ciała szklistego odpowiednią substancją (na przykład olejem silikonowym), po czym następuje naświetlanie laserem. Ta specyficzna substancja musi być co pewien czas wymieniana.

Musisz to wiedzieć

Drugi sposób leczenia odwarstwienia siatkówki – wgłębienie – polega na wprowadzeniu do oka plomby, która ma za zadanie zniwelować ubytki w siatkówce. Implanty są wykonane z gąbki. Nie ma konieczności wymiany ich na nowe nawet po wielu latach od przeprowadzenia zabiegu. W profilaktyce odwarstwienia siatkówki ważną rolę odgrywa dieta bogata w produkty zawierające luteinę, witaminy: A, D i E, które przeciwdziałają niekorzystnym procesom zachodzącym w oku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze