Najważniejsze przyczyny niepłodności - nowe badania
Statystyki dotyczace niepłodności w Polsce wciąż rosną. Już ponad 20 proc. małżeństw ma problemy z zajściem w ciążę – wynika z szacunków instytucji medycznych. Okazuje się, że w 40 proc. przypadków niepłodny jest mężczyzna. Ten odsetek niepokojąco zwiększył się w ciągu ostatnich lat. Jak dowodzą najnowsze badania, coraz groźniejszym pogromcą płodności jest zła dieta, a trzej główni winowajcy to alkohol, cukier i tłuszcze trans.
1. Narodziny kontra niepłodność
W 2014 roku w Polsce przyszło na świat 376 tysięcy dzieci. To o 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej, podaje Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie jednak w ubiegłym roku zawarto 188 tysięcy związków małżeńskich. Wzrost liczby małżeństw szacowany jest na ponad 7 tysięcy. Jednak, jak twierdzą eksperci, nawet kilka procent z nich może cierpieć na bezpłodność. Wśród wszystkich związków małżeńskich w Polsce aż 20 proc. walczy o zajście w ciążę, najczęściej zmagając się z chorobą mężczyny.
Co jest powodem tak dużej liczby niepłodnych panów? Trudno jest podać jedną przyczynę tego stanu rzeczy. Winna może być niewłaściwa, uboga w minerały dieta, częste spożywanie przetworzonej żywności (czyli jedzenia bogatego w ogromne ilości tłuszczów trans), sól i cukier, częste infekcje.
2. Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Największym wrogiem płodności u mężczyzn jest jednak alkohol. Badania naukowe pokazują, że sperma panów, którzy piją pół litra piwa dziennie, zawiera mniej plemników niż u mężczyzn, którzy stronią od kieliszka. Poza tym wyprodukowane plemniki mogą być uszkodzone, a nadmiar alkoholu prowadzi również do zmiany sposobu wytwarzania i uwalniania testosteronu, hormonu męskiego odpowiedzialnego za ważne funkcje w organizmie mężczyzny.
Niekorzystnie na płodność u mężczyzn wpływa także palenie tytoniu. Związki chemiczne, takie jak nikotyna i tlenek węgla, które są wchłaniane do organizmu podczas palenia zmniejszają liczbę plemników w nasieniu.
3. Hormony - najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet
Badania pokazują, że od 18 do 30 proc. niepłodnych par problem z zajściem w ciążę wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi kobiet, które prowadzą do komplikacji związanych z owulacją. Dlatego też specjaliści opracowali system punktacji czynników, które mają istotny wpływ na jajeczkowanie. Zwracają uwagę, że czynnikiem utrudniającym zajście w ciążę, oprócz problemów na tle hormonalnym, może być dieta.
Kobiety, które spożywają mniej utwardzanych tłuszczów, cukrów, a więcej białka pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, błonnika i witamin, cieszą się większą płodnością. Oprócz tego ważna jest masa ciała. Panie dbające o aktywność fizyczną, bez oznak nadwagi i otyłości łatwiej zachodzą w ciążę.
Jednak najpoważniejszymi przyczynami niepłodności są te o podłożu hormonalnym. Zaliczamy tutaj zaburzenia jajeczkowania, a co za tym idzie zaburzenia w macicy mniejszej, których efektem mogą być wcześniej przebyte infekcje bakteryjne. Zaburzenia płodności związane są także z endometriozą, wadami szyjki macicy, zespołem Turnera, chorobami przysadki mózgowej, nadnerczy, tarczycy i "wrogim" śluzem. We wszystkich tych przypadkach niepłodność można jednak leczyć.
Inaczej sprawa wygląda, gdy organizm traktuje plemniki jak intruzów i wytwarza przeciwciała, które mają za zadanie je zniszczyć. Wtedy możliwość, by doszło do zapłodnienia jest znikoma.
4. Dieta może być rozwiązaniem
Co robić, by uniknąć problemów z zapłodnieniem? Przede wszystkim należy zdrowo się odżywiać, rzucić palenie, nie pić alkoholu. Kobiety powinny również zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, a warzywa i owoce kupować w ekologicznych gospodarstwach. Chodzi o to, by nie dostarczać organizmowi niebezpiecznych dla zdrowia substancji takich jak pestycydy, sztuczne barwniki, konserwanty i azotany. Warto też uspokoić nerwy, bo one również szkodzą poczęciu dziecka.