Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Objawy zespołu polcystycznych jajników

Avatar placeholder
04.10.2023 15:20
Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości
Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości ((123rf) Zespół policystycznych jajników może prowadzić do otyłości)

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Pojęcie wzięło się ze współistnienia kilku pozornie niezwiązanych ze sobą zaburzeń: podwyższonego stężenia męskich hormonów we krwi (hiperandrogenizm), braku owulacji lub nieregularnych cyklów owulacyjnych, torbielowatości jajników, zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowego poziomu hormonów LH i FSH.

spis treści

1. Jakie objawy mogą sugerować PCOS?

Przede wszystkim mogą być to:

  • Hiperandrogenizm – wysokie stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów) we krwi skutkuje hirsutyzmem, a więc nadmiernym owłosieniem ciała, a także występowaniem trądziku i łojotoku.
  • Brak owulacji lub nieregularne cykle owulacyjne, powodujące problemy z zajściem w ciążę.
  • Stwierdzone w USG policystyczne jajniki – dwanaście i więcej pęcherzyków o wielkości 2–9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml.
  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, np. krwotoczne, rzadkie, nieregularne lub w ogóle nieobecne miesiączki.
  • Zaburzenia metaboliczne: nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą (insulinooporność), otyłość, zaburzenia przemiany lipidów, nadciśnienie tętnicze.
  • Nieprawidłowości w wynikach badań poziomu hormonów przysadkowych LH i FSH.
  • Bóle w miednicy mniejszej spowodowane uciskiem powiększonych jajników.
Zobacz film: "Coraz częściej chorują nastolatki. Zespół policystycznych jajników przyczyną niepłodności"

Według aktualnych kryteriów lekarskich, w rozpoznawaniu PCOS liczą się przede wszystkim trzy pierwsze grupy zaburzeń. Aby zdiagnozować zespół wielotorbielowatych jajników, potrzebne są przynajmniej dwa z nich. Pozostałe symptomy PCOS mają charakter pomocniczy. Zwraca się na nie uwagę i mają one duże znaczenie przy leczeniu PCOS, ale nie decydują o rozpoznaniu choroby.

2. Z czym różnicować PCOS?

Rozpoznanie PCOS musi być poprzedzone wykluczeniem innych przyczyn zaburzeń owulacji i hiperandrogenizmu. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku chorób mogących powodować nieregularne lub nieobecne miesiączki. Należą do nich:

Przyczyna PCOS jest uwarunkowana genetycznie, nieusuwalna i do końca nieznana.

3. Jak leczyć PCOS?

Lek, który najbardziej "zamieszał" w sprawie leczenia PCOS, to lek przeciwcukrzycowy – metformina. Okazuje się, że jej podawanie nie tylko normuje gospodarkę cukrową u osób z zaburzeniami glikemii i nie tylko przyczynia się do spadku wagi ciała osób otyłych, ale również zmniejsza objawy hiperandrogenizmu (takich jak łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie ciała), przywraca cykle owulacyjne i ułatwia zajście kobiety w ciążę.

Lek ten jest podawany u większości chorych z otyłością oraz – według indywidualnych wskazań – u innych pacjentek. W leczeniu PCOS duże znaczenie mają również tradycyjne metody, jak dieta, sport i wsparcie psychologiczne.

Leczenie PCOS ma charakter objawowy i polega na niwelowaniu skutków choroby. Zbyt duże stężenie męskich hormonów we krwi zwalczane jest lekami antykoncepcyjnymi, ewentualnie kojarzonymi z lekami antyandrogennymi. Przy problemach z zajściem w ciążę i w cyklach bezowulacyjnych stosuje się lek indukujący owulację (klomifen) albo syntetyczny hormon przysadkowy FSH. Niekiedy lekarze podejmują decyzję o leczeniu operacyjnym lub o zapłodnieniu in vitro.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze