Trwa ładowanie...

Płytki krwi w ciąży

Płytki krwi to inaczej trombocyty (PLT). Są to komórki, które odpowiadają za krzepnięcie krwi, co jest niezmiernie istotne w przypadku porodu siłami natury albo w czasie cesarskiego cięcia. Trombocyty biorą też udział w transporcie i magazynowaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy adrenalina. Prawidłowa liczba trombocytów u osoby dorosłej wynosi około 150 000 do 450 000 w mikrolitrze (x 106/litr) krwi. Jeżeli ilość płytek krwi spadnie poniżej 20 000, mogą wystąpić samoistne krwawienia, grożące nawet utratą życia. Jakie znaczenie mają trombocyty dla kobiet w ciąży?

Zobacz film: "Badania krwi - trombocyty"

1. Trombocyty a ciąża

Jeśli chodzi o liczbę płytek krwi, można mieć ich albo zbyt dużo, albo zbyt mało. Obie sytuacje nie są korzystne. Jeżeli ma się za mało trombocytów, mówi się o małopłytkowości albo trombocytopenii. Kiedy poziom płytek krwi jest za wysoki, mamy do czynienia z nadpłytkowością albo trombocytozą. Co powoduje trombocytopenię i trombocytozę? Jakie objawy dają oba nieprawidłowe poziomy płytek krwi w organizmie ciężarnej?

RODZAJ ZABURZENIATROMBOCYTOPENIATROMBOCYTOZA
Przyczynyostre infekcje, w tym poważne infekcje uogólnione; choroby krwi i szpiku kostnego, np. białaczka; układowe choroby tkanki łącznej; choroby autoimmunologiczne, np. toczeń lub samoistna plamica małopłytkowa; zespół wykrzepiania śródnaczyniowego; toksyczny wpływ chemikaliów, leków i alkoholu; ciąża; miesiączkamieszkanie na dużych wysokościach (w górach); estrogeny; doustne leki antykoncepcyjne; wyczerpujące ćwiczenia fizyczne; przewlekłe stany zapalne; niedobór żelaza; usunięcie śledziony; ciąża; niektóre choroby nowotworowe, powodujące tzw. nadpłytkowość samoistną

Wskutek trombocytopenii mogą pojawić się wybroczyny na skórze i krwawienia do różnych narządów. Trombocytopenia powoduje też spadek poziomu leukocytów (krwinek białych) i hemoglobiny. Za dolną granicę normy liczby trombocytów przyjmuje się 150 tys./mm³. Warto pamiętać, że układ krzepnięcia ma dużą rezerwę płytek krwi, ale stałe i wyraźne obniżanie się trombocytów może grozić poważnymi powikłaniami. Kiedy badania krwi wskazują na znaczne obniżenie się poziomu płytek krwi, konieczna jest konsultacja u lekarza. Jeżeli małopłytkowość współwystępuje z objawami infekcji, a poziom leukocytów i hemoglobiny również spada, konieczna może się okazać hospitalizacja w celu wykonania punkcji szpiku kostnego. W przypadku trombocytopenii nie ma co wpadać w panikę, gdyż czasami dochodzi do błędów laboratoryjnych. Zbyt długo pozostawiona próbka krwi w probówce lub niewłaściwe pobranie krwi skutkuje samoistnym wykrzepianiem się płytek i wówczas wynik będzie nieprawidłowy – fałszywie niski.

Trombocytopenia występuje też u pacjentów z chorobami szpiku kostnego, np. z białaczką, z przewlekłymi krwawieniami, np. krwawiące wrzody żołądka, z chorobami autoimmunologicznymi, w których układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko własnym płytkom krwi. Spadek trombocytów wynika też z chemioterapii, przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych i innych leków, np. heparyny oraz z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Szacuje się, że około 5% kobiet ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży cierpi na trombocytopenię. Podobnie jest w przypadku kobiet przed miesiączką. W przypadku samoistnej małopłytkowości autoimmunologicznej konieczna jest interwencja medyczna, gdyż spadek trombocytów nie dotyczy tylko ciężarnej, ale również płodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.