Trwa ładowanie...

Pokazał nogę po spacerze. Patent na kleszcze kosztuje grosze

Avatar placeholder
15.03.2024 08:27
Pokazał nogę po spacerze. Patent na kleszcze kosztuje grosze
Pokazał nogę po spacerze. Patent na kleszcze kosztuje grosze (Instagram)

Dwustronna taśma samoprzylepna jako sposób na ochronę przed kleszczami? W sieci krąży zdjęcie, które ukazało efekty takiej metody na zablokowanie dostępu kleszczy do skóry. Internauci są zachwyceni!

spis treści

1. Dzieci szczególnie narażone

Dzieci są szczególnie narażone na ukąszenia kleszczy, zwłaszcza jeśli bawią się na świeżym powietrzu. Kleszcze stanowią znaczące zagrożenie dla ich zdrowia - są wektorami boreliozy, anaplazmozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Przenoszą patogeny, zakażając swoje żywicieli podczas ssania krwi. Jak więc ochronić przed nimi nasze pociechy?

2. Sposoby ochrony przed kleszczami

Najskuteczniejszą metodą na zapobieganie boreliozie i innym chorobom odkleszczowym jest stosowanie odzieży ochronnej i środków odstraszających kleszcze oraz dokładne przyglądanie się ciału po dniu spędzonym na zewnątrz.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"

Zanim bowiem bakterie zdążą się przedostać z kleszcza do żywiciela poprzez gruczoły ślinowe, może upłynąć wiele godzin. Im szybciej kleszcz zostanie więc usunięty, tym niższe jest ryzyko zakażenia chorobą.

Wśród naturalnych odstraszaczy kleszczy wymienić można:

  • suszoną lawendę,
  • świeżą szałwię,
  • miętę pieprzową,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • melisę lekarską,
  • geranium
  • suszony eukaliptus.

Przed wyprawą w miejsce, w którym spodziewamy się kleszczy, warto posmarować ciało dziecka (i swoje!) olejkiem zawierającym któreś z wymienionych ziół.

3. Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować problemu?

Zdjęcie, które zostało opublikowane na Facebooku, prezentuje fragment kostki i łydki, która przed wyprawą do lasu została obwiązana szeroką, dwustronną taśmą samoprzylepną. Taśma miała stanowić ochronę przed kleszczami, ale stała się przekonującym dowodem na powszechność kleszczy, których w normalnych warunkach nie moglibyśmy zaobserwować - część z nich z pewnością spadłaby "po drodze" na ziemię.

Na lepkiej powierzchni taśmy utknęły więc wszystkie kleszcze, które jej dotknęły. Tylko po jednej stronie nogi widać ich aż 17!

4. Czy warto obwiązywać nogi taśmą?

Tego typu metoda nie należy do przyjemnych. Może być dobrym sposobem, jeśli wybieramy się na spacer pośród niskich traw, ale w przypadku spaceru po lesie (lub miejscu zakrzewionym) prawdopodobnie się nie sprawdzi.

Warto więc postawić na skuteczną odzież ochronną i repelenty, a zdjęcie zielonej taśmy przechowywać w pamięci. Pomoże nam bowiem nie zapomnieć o tym, że kleszczy wokół nas może być więcej, niż nam się wydaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze