Trwa ładowanie...

Post opublikowany na Facebooku uratował życie jej dziecka

Magdalena Bury
07.04.2017 11:35
Mała dziewczynka urodziła się zdrowa w 37. tygodniu ciąży
Mała dziewczynka urodziła się zdrowa w 37. tygodniu ciąży (Facebook)

U Christiny DePino ciąża nie przebiegała bez komplikacji. Kobieta skarżyła się na silny świąd okolic dłoni i stóp. Pewnego dnia, w trzecim trymestrze ciąży, zaczęła żalić się na jednym z portali społecznościowych. Użytkowniczki pomogły - skłoniły DePino do sprawdzenia swojego stanu zdrowia u lekarza. To prawdopodobnie dzięki nim dziewczyna urodziła zdrowe dziecko.

1. Uporczywy świąd

"Swędzenie ciągle się nasilało. Doszło do takiego momentu, że nie mogłam już spać w nocy. Rany po drapaniu krwawiły” - mówiła Christina DePino w rozmowie z serwisem "Scary Mommy”.

To właśnie przyjaciele z Facebooka podsunęli jej pomysł, że objawy mogą wskazywać na cholestazę. To stan, który nieleczony może spowodować nawet śmierć rozwijającego się w brzuchu dziecka. Tylko dzięki namowom znajomych, kobieta opowiedziała o swoich objawach lekarzowi.

Zobacz także:

Ta młoda kobieta jest uczulona na swoje własne dziecko

Zobacz film: "Odżywianie w ciąży - lepszy start w przyszłość dla dziecka"

Gdyby nie oni, mogłaby stracić dziecko. Natychmiastowe leczenie pomogło. W 37. tygodniu ciąży na świat przyszła zdrowa dziewczynka o imieniu Lexa Rae. "Od razu po porodzie poczułam się lepiej. Wszystkie objawy zniknęły wraz z narodzeniem się Lexy” - dodała DePino.

W wykryciu cholestazy ciążowej pomógł Facebook
W wykryciu cholestazy ciążowej pomógł Facebook (Facebook)

2. Moc Facebooka

Kobieta postanowiła podzielić się swoją historią na Facebooku. Apeluje do innych przyszłych matek, które w ciąży odczuwają swędzenie, by nie bagatelizowały tego problemu:

Teraz obie dziewczyny czują się dobrze
Teraz obie dziewczyny czują się dobrze (Facebook)

"Jeżeli w ciąży odczuwasz silny świąd ciała – nie ignoruj tego! Wszystko zaczęło się kilka tygodni temu w nocy. Podzieliłam się swoim problemem na Facebooku. Wtedy Jennifer, Britney i Monica zachęciły mnie do sprawdzenia swojego stanu u lekarza. Okazało się, że cierpię na cholestazę ciążową. Lekarze pomogli mi w ostatniej chwili. Dziękuję za cenną poradę, która uratowała życie naszej córeczce!” - czytamy na profilu Christiny.

Sprawdź:

38 produktów, które powinnaś jeść w ciąży

Post stał się viralem. Udostępniło go ponad 26 tys. użytkowników. Kobieta chce, by informacja o cholestazie dotarła do wszystkich ciężarnych.

3. Niebezpieczna choroba

Cholestaza ciążowa to choroba występująca bardzo rzadko, zdarza się raz na 1000 ciąż. Jej przyczyną jest zbyt duża ilość wytwarzanej żółci. Najczęściej świąd pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Innymi objawami są: nudności, brak apetytu i problemy z wypróżnianiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.