Ranking diet. Która jest najlepsza, a która najgorsza dla zdrowia?
W internecie znajdziemy wiele sposobów na utratę wagi. Jednak, czy popularne i powszechnie dostępne diety są dla nas bezpieczne? U.S. News&World Report ogłosiło najlepsze zdaniem ich ekspertów sposoby żywienia.
1. Ranking diet
Na początku roku wiele osób podejmuje decyzję o zmianie swojego życia. W ramach postanowień noworocznych walczą z nadmiarem dodatkowych kilogramów. Czasem rezygnują z jedzenia konkretnego produktu, a czasem wybierają skomponowaną wcześniej dietę. U.S. News&World Report ogłosiło ranking najlepszych metod żywienia, uwzględniając najlepszy i najgorszy sposób na schudnięcie.
Diety zostały poddane ocenie ekspertów w zakresie otyłości, a także chorób serca, cukrzycy i psychologii. Wśród czynników, które były przez nich badane wymieniono m.in. zawartość odżywczą, bezpieczeństwo, skuteczność, wpływ na cukrzycę i choroby układu krążenia oraz poziom trudności.
2. Dieta śródziemnomorska – zwycięzca rankingu
Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu została dieta śródziemnomorska. Czym skradła serca komisji? Przede wszystkim bogactwem prozdrowotnych produktów takich jak świeże owoce, warzywa, orzechy, ryby i oliwa z oliwek, a także ograniczeniem żywności zawierającej cukier i tłuszcz.
Eksperci wskazują, że dieta śródziemnomorska sprawdza się zarówno jako dieta odchudzająca, jak i po prostu zdrowy sposób żywienia. Nadaje się także jako menu osób zmagających się z cukrzycą i chorobami serca.
3. Dieta DASH – drugie miejsce w rankingu
Najprościej można powiedzieć, że dieta DASH jest to dieta dla osób, które mają problemy z ciśnieniem. Ze względu na niską zawartość sodu sprawdzi się też jako metoda odchudzania dla pozostałych osób.
Co więc znajduje się w jadłospisie osób na diecie DASH? Znajdziemy w niej wiele warzyw i owoców, które są znane z tego, że dobrze wpływają na cholesterol i zawierają mało soli, czyli m.in. awokado, banany, pomidory, ziemniaki, maliny, śliwki i bakłażany.
Ponadto ważne jest, aby w jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w błonnik, który ma wpływ na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także wchłanianie węglowodanów.
4. Dieta Strażników Wagi – najlepsza dieta odchudzająca
Z kolei w kategorii "dieta odchudzająca" za najlepszą uznano Dietę Strażników Wagi. Polega na przyznawaniu punktów poszczególnym produktom spożywczym. Uczestnik programu może zjeść określoną "ilość punktów" danego dnia. Warto też podkreślić, że wszystko to odbywa się pod okiem ekspertów, którzy nie tylko udzielają merytorycznych porad, ale także psychicznego wsparcia.
5. Dieta wolumetryczna
Tuż za nią uplasowała się dieta wolumeryczna, nazywana także dietą objętościową. Polega na jedzeniu produktów, które zawierają w sobie dużo wody. Dzięki temu może zjeść więcej żywności, która jest niskokaloryczna, ale nie będziemy głodni. Schudniemy i nie odczujemy, że jesteśmy na restrykcyjnej diecie.
6. Fleksitarianizm
Kolejną wyróżnioną dietą był fleksitarianizm, nazywany też czasem semiwegetarianizmem. Opisując ten sposób żywienia najprościej powiedzieć, że fleksitarianie są na diecie roślinnej, jednak od czasu do czasu dopuszczają także jedzenie mięsa i ryb. Eksperci wskazują, że jest to nie tylko zdrowa metoda jedzenia, ale także skuteczny sposób na zrzucenie wagi.
7. Dieta katogeniczna – najgorsza dieta
Oprócz wybrania najlepszych diet, eksperci wskazali również te, które ich zdaniem są najgorsze. Tytuł ten przypadł swojego czasu modnej diecie katogenicznej. Jej głównym założeniem jest wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów i wprowadzenie dużej ilości tłuszczów. Zdaniem ekspertów może być niebezpieczna dla zdrowia.
8. Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta Paleo i Raw Food
Ponadto według U.S. News&World Report kilka popularnych diet powinno się znaleźć na czarnej liście sposobów na odchudzanie. O których mowa? Przede wszystkim tych niskowęglowodanowych, czyli diecie Atkinsa i Dukana, określanej jako białkowej, a także sposobu żywienia opartego na jedzeniu surowych warzyw i owoców – Raw Food.
Na czarnej liście znalazła się także świecąca triumfy za Oceanem dieta Paleo. Ten sposób żywienia opiera się przede wszystkim na spożywaniu produktów, które jedli nasi przodkowie w czasach prehistorycznych. Nie brakuje w niej więc owoców morza i ryb, a także mięsa, orzechów, nasion, warzyw i naturalnych tłuszczów. Osoby na diecie paleo z kolei muszą wyeliminować z diety nabiał, czekoladę, zboża, przetworzone jedzenie, słodycze, cukier rafinowany, rośliny strączkowe i alkohol.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl