Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ruchy płodu w ciąży

Avatar placeholder
27.10.2023 20:44
Ruchy płodu w ciąży
Ruchy płodu w ciąży (Zdjęcie brzucha / Shutterstock)

Ruchy płodu w ciąży zaczynają się bardzo wcześnie, bo około siódmego tygodnia ciąży. Matki zazwyczaj zaczynają odczuwać ruchy dziecka między 18 a 21 tygodniem ciąży. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą zacząć je odczuwać nieco później - około nawet dwudziestego piątego tygodnia ciąży.

spis treści

1. Ruchy dziecka w łonie matki

Nie ma zgody co do tego, czy ruchy dziecka przed narodzinami są ruchami spontanicznymi, czy rodzajem odruchów. Pewne jest, że dziecko zaczyna się poruszać w łonie matki już około siódmego tygodnia życia płodowego. Potrafi już w tym czasie wyginać plecy i szyję. Początkowo kończyny poruszają się równocześnie - ich niezależny od siebie ruch zaczyna się około dziewiątego tygodnia życia płodu. Jedenasty tydzień rozwoju dziecka to początek nauki ssania. Maluszek potrafi już otworzyć buzię i ssać kciuk. W tygodniu dwunastym zaczyna się połykanie płynu owodniowego.

Odczuwalne kopanie w ciąży to znak, że maluch się rozwija. Pierwsze kopniaki zwykle zaczynają się już około 4-5 miesiąca ciąży. Oprócz tego dziecko potrafi już także zginać palce u stóp, chwytać swoje stopy i się drapać.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Ruchy płodu mogą być odczuwane przez matkę już od około szesnastego tygodnia ciąży. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku kobiet, które już rodziły, ze względu na większe rozluźnienie u nich mięśni.

Około dwudziestego ósmego tygodnia życia płodowego u dziecka wykształca się odruch Moro, czyli odruch obejmowania, który pozostaje u dziecka jeszcze po urodzeniu. Odruch ten polega na wyprostowaniu rączek i nóżek, odchyleniu główki do tyłu i objęciu rękami klatki piersiowej. Pojawia się jako reakcja na gwałtowną zmianę położenia ciała.

W trzecim trymestrzemaluszkowi robi się w brzuchu ciasno, ale to nie znaczy, że przestaje się poruszać. Wtedy charakterystycznym ruchem dziecka jest „jazda na rowerku”, czyli poruszanie nóżkami w podobny sposób jak podczas jazdy na rowerze. Taki ruch pomaga ułożyć się dziecku w odpowiedniej pozycji do porodu.

2. Monitorowanie ruchów płodu

Najdokładniejszym sposobem na zbadanie ruchów płodu jest tak zwane USG 4D. To badanie ultrasonograficzne pozwala na obejrzenie ruchów dziecka. Obraz jest nie tylko trójwymiarowy, ale i w ruchu.

Monitorowanie ruchów dziecka jest także możliwe bez żadnego specjalistycznego sprzętu, w domu. Matka może po prostu w określonym czasie liczyć odczuwane ruchy dziecka. Najwygodniej jest usiąść i zapisać początek „pomiaru” na kartce. Po dziesięciu odczuwanych ruchach dziecka (czkawka się nie liczy!), dopisuje się moment zakończenia badania. Czas między rozpoczęciem a zakończeniem powinien wynosić między pół a dwoma godzinami. Na badanie ruchów dziecka należy wybrać moment największej aktywności (matka po jakimś czasie zwykle zauważa charakterystyczny „rozkład dnia” maluszka i wie, kiedy jest najbardziej aktywny). Może to być na przykład czas tuż po jedzeniu. Ocena ruchliwości płodu jest zalecana szczególnie w przypadku ciąży zagrożonej. Dzięki regularnym pomiarom można na czas zauważyć osłabione ruchy dziecka i zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze