Skąd bierze się depresja?
Wiele osób, u których zdiagnozowano depresję, zastanawia się skąd bierze się ta choroba? Niektóre mogą obwiniać własną ułomność i popadać w jeszcze większe poczucie winy. Tymczasem depresja to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Nie istnieje jedna sprawdzona teoria, która powie nam skąd bierze się depresja. Zatem, co może przyczynić się do powstania depresji?
1. Depresja to choroba psychiczna
Depresja jest chorobą psychiczną. I jak wiele chorób psychicznych ich diagnoza oraz leczenie są bardzo trudne. Wszystko ze względu na to, że nie ma jednej przyczyny na powstawanie tego rodzaju zaburzeń. Lekarze mogą się tylko domyślać, próbować znaleźć przyczynę i dopiero wówczas podjąć leczenie. Niekiedy jest to leczenie na podstawie prób i błędów. Prawidłowa diagnoza i znalezienie przyczyny choroby, daje większe szanse na wyleczenie. Dzięki najnowszym metodom diagnoza jest coraz bardziej skuteczna, a wyleczenie w wielu przypadkach, możliwe.
2. Przyczyny depresji
- Czynniki biologiczne
- Czynniki środowiskowe.
- Czynniki psychologiczne.
3. Czynniki biologiczne a depresja
Do czynników biologicznych, które przyczyniają się do powstawania depresji zaliczamy zaburzenia wynikające z funkcjonowania podwzgórza, układu siatkowego, układu limbicznego i zaburzona ilość wytwarzanych hormonów, które odpowiadają za kontrolowanie emocji (serotonina), reakcji organizmu na stres ( noradrenalina ) i koordynację ruchów oraz procesów emocjonalnych (dopamina). Depresja wywołana czynnikami biologicznymi nazywana jest depresją endogenną. Depresja może pojawić się w przebiegu chorób przewlekłych takich jak: cukrzyca, zapaleni stawów, zapalenie jelita, chorób nowotworowych. Może również mieć podłoże genetyczne. Nie jest jednak powiedziane, że jeżeli matka chorowała na depresję, to zachoruje również jej dziecko. Genetycznie przekazujemy jedynie skłonność do depresji, a sama choroba jest również uzależniona od czynników środowiskowych.
4. Uwarunkowania środowiskowe a depresja
Do przyczyn depresji związanych z uwarunkowaniami środowiskowymi możemy zaliczyć: Bezrobocie. Nagłą utratę pracy. Problemy finansowe. Problemy w związku. Rozwód. Śmierć bliskiej osoby. Stres. Ślub. Izolacja od ludzi. Osamotnienie. U kobiet silną przyczyną do wywołania depresji może być poród. Zaburzeniu ulega wówczas gospodarka hormonalna, która także ma wpływ na pojawienie się choroby. Depresja wywołana czynnikami środowiskowymi nazywana jest depresją egzogenną.
5. Czynniki psychologiczne a depresja
Depresja to zaburzenie nastroju, więc może być również wywołana czynnikami psychologicznymi takimi jak: Niska samoocena. Poczucie niskiej wartości. Negatywne postrzeganie własnej osoby. Niekorzystny wygląd. Brak wiary we własne możliwości. Negatywne myślenie. * Frustracja związana z wydarzeniami z dzieciństwa. Depresja wywołana czynnikami psychologicznymi nazywana jest depresją psychogenną. Należy jednak pamiętać, że depresję mogą wywołać wszystkie z powyższych czynników – zarówno biologiczne, psychologiczne, jak i środowiskowe, jak i jeden z nich lub dwa. Depresje jest bowiem najczęściej wieloczynnikowa. Co więcej, kolejne nawroty choroby mogą pojawiać się bez jakiejkolwiek przyczyny.