Skuteczne sposoby na kolkę
Czym jest kolka? Jest to dolegliwość, która może dotknąć nie tylko dorosłych, ale także niemowlęta. Jest spowodowana skurczem ścian konkretnych narządów – może być np. kolka dróg moczowych, kolka wątrobowa. Do kolki może dojść, gdy zatkane jest światło narządu. Najczęściej tego rodzaju dolegliwość przechodzi samoistnie. Natomiast, jeśli ataki się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku specjalista zastosuje leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach zalecana jest nawet operacja.
1. Rodzaje kolki
• Kolka po dużym wysiłku. Pojawia się najczęściej u osób dorosłych, np.po dłuższym biegu, ale nie jest to dolegliwość groźna. Najczęściej jest umiejscowiona pod lewym żebrem, a to ma swoją przyczynę w skurczu mięśni, który wypycha krew do śledziony z jelit. Śledziona powiększa się, jednocześnie naciąga się torebka śledzionowa, a to sprawia ból, który jest odczuwany jako kłujący. Powodem takiej kolki może być zbyt intensywny wysiłek, dlatego biegi powinny być regularne i nie mogą być wykonywane od razu po posiłku. Gdy pojawi się kolka, należy się lekko schylić i oddychać w jednym rytmie. Napad kolki powinien samoistnie ustąpić po kilku minutach.
• Kolka po jedzeniu. Spowodowana jest zbyt dużym rozdęciem jelit – zwiększając objętość, prowadzą do skurczu mięśni gładkich. Kiedy tego rodzaju kolka może się pojawić? Najczęściej w skutek spożywania posiłku w zbyt szybkim tempie czy połykania zbyt dużej ilości powietrza. Jak można zapobiec takiej dolegliwości? Przede wszystkim należy wyrobić w sobie nawyk wolniejszego gryzienia i łykania potraw. Lekarze zalecają picie większej ilości wody mineralnej lub herbat ziołowych. W diecie powinny znaleźć się także pieczone warzywa i owoce, ponieważ ich jedzenie zapobiega zaparciom.
• Kolka wątrobowa zwana inaczej kolką żółciową. Jest to pojawiający się nagle ból, który może promieniować w stronę łopatki. Może być spowodowana stanem zapalnym, ale także kamicą pęcherzyka żółciowego. Kolka uaktywnia się zaraz po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Konsekwencją może być zatkanie ujścia pęcherzyka żółciowego, a to właściwie w każdym przypadku wymaga rozwiązania chirurgicznego. W mniej ostrym stanie lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, ale także rozbijanie złogów ultradźwiękami.
Musisz to wiedzieć
• Kolka nerkowa. Jakie są jej objawy? Jest to promieniujący ból w obszarze lędźwiowym, najczęściej kieruje się ku spojeniu łonowemu. Charakterystyczne dla takiej kolki jest bardzo duże parcie na mocz, przy jednoczesnym oddawaniu go w bardzo małych ilościach. Kamienie do 7 mm są najczęściej wydalane w naturalny sposób, natomiast większe rozbijane są ultradźwiękami lub usuwane podczas zabiegu chirurgicznego. Przy tendencji do tworzenia się kamieni czy złogów bardzo ważna jest odpowiednia dieta i picie dużej ilości wody niegazowanej, ale takiej, która w składzie ma niewielkie ilości sodu i wapnia. Zalecane są również herbaty z ziół, np. z liści brzozy czy owoców jałowca. Ponieważ kolka jest bolesna, należy włączyć do leków środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ulgę w trakcie napadu przynosi także ułożenie się w wygodnej pozycji na boku z podkurczonymi nogami, tzw. pozycja embrionalna. Można także ogrzać obolałe miejsce termoforem z ciepłą wodą lub elektryczną poduszką. Ulgę przynosi również ciepła kąpiel.