Trwa ładowanie...

Uczulenie na wełnę. Przyczyny, objawy, profilaktyka

 Ewa Rosiecka
12.10.2022 06:13
Uczulenie na wełnę może objawiać się m.in. swędzeniem skóry
Uczulenie na wełnę może objawiać się m.in. swędzeniem skóry (Adobe Stock)

Wełna to naturalne włókno, pozyskiwane z sierści różnych gatunków zwierząt. Jest jednym z najstarszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w przemyśle tekstylnym. Zdarza się jednak, że skóra niektórych osób nie toleruje wełny, reagując na ten materiał alergią. Jakie są tego przyczyny? Jak objawia się uczulenie na wełnę? Czy wełniane produkty są bezpieczne dla dzieci i niemowląt?

spis treści

1. Czym jest wełna?

Wełna jest popularnym materiałem, wykorzystywanym do produkcji odzieży i tekstyliów. Zwykle kojarzy nam się z ciepłymi swetrami, jednak z wełny produkowane są również m.in. ubrania sportowe, które charakteryzują się lekkością i przewiewnością, a nawet ekskluzywna bielizna.

Popularnością cieszą się także ciepłe kołdry produkowane z wełny owczej oraz ubranka czy np. tzw. otulacze dla dzieci. W ostatnich latach coraz chętniej używana jest wełna merynosa (owca hodowana w Australii), która charakteryzuje się właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu materiał zapewnia ochronę w niskich temperaturach, a w gorące dni pochłania pot i dobrze przepuszcza powietrze.

2. Przyczyny uczulenia na wełnę

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Warto wiedzieć, że włókno wełniane samo w sobie nie uczula. Jego budowa może podrażniać skórę zależnie od rodzaju wełny - w takim wypadku mówimy o tzw. wełnie gryzącej, jednak rzadko można ją spotkać w produktach dla dzieci.

Zwykle do produkcji ubrań i akcesoriów dla najmłodszych używana jest wełna merynosów - najdelikatniejsza wełna owcza. Jej włókna są bardzo cienkie, stąd też wełna ta jest delikatna i "nie gryzie".

Alergia na wełnę to typowe uczulenie kontaktowe. Szacunkowo około 3 proc. populacji odczuwa nadwrażliwość lub uczulenie na wełnę. Czynnikiem uczulającym jest tutaj lanolina - związek organiczny, który pokrywa wełniane włókna.

Lanolina to naturalny wosk, uzyskiwany z oczyszczonego owczego łoju. Zawiera w swoim składzie kwasy tłuszczowe, alkohole wełniane i tłuszczowe. Jest wykorzystywana do produkcji m.in. kosmetyków dla delikatnej skóry, jednak podobnie jak wiele innych związków organicznych może być alergenem.

Uczulenie na kosmetyki
Uczulenie na kosmetyki

Uczulenie na twarzy pojawia się po zastosowaniu nieodpowiedniego dla danej skóry preparatu. Kosmetyki

przeczytaj artykuł

3. Objawy uczulenia na wełnę

Alergia na wełnę powoduje szereg charakterystycznych objawów, które pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z materiałem.

Typowe objawy uczulenia na wełnę to:

  • wysypka, podrażnienie, swędzenie;
  • wodnisty katar;
  • podrażnienie okolic oczu: świąd, zaczerwienienie, opuchlizna;
  • przekrwienie błony śluzowej nosa;
  • częste kichanie;
  • trudności z oddychaniem;
  • kaszel.

Groźne objawy, takie jak np. zaburzenia oddychania, występują dość rzadko. Warto jednak zgłosić się do lekarza, nawet jeśli pojawią się łagodniejsze symptomy.

4. Czy alergia na wełnę jest groźna?

Objawy typowe dla alergii na wełnę pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z alergenem i mogą mieć różny stopień nasilenia. Niektóre są po prostu uciążliwe, inne zaś mogą w dalszej perspektywie być groźne dla zdrowia.

Nieleczona alergia może z czasem utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach wywoływać np. astmę. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować prawdopodobny alergen oraz poddać się dalszej diagnostyce.

5. Jak rozpoznać uczulenie na wełnę?

Uczulenie na wełnę diagnozowane jest w drodze testu na przeciwciała klasy IgE typowe dla alergenów wełny, dlatego konieczne jest badanie krwi. Wynik otrzymamy w ciągu kilku dni. Będzie on podany w międzynarodowej jednostce kU/I.

Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, możemy je wykonać, nawet gdy mamy stan zapalny skóry.

Po otrzymaniu wyniku powinniśmy udać się do alergologa, aby zdiagnozować problem, ustalić plan leczenia i ewentualnie zlecić dalszą diagnostykę.

6. Uczulenie na wełnę u dzieci i niemowląt

Niemowlęta mogą również zmagać się z uczuleniem na wełnę. Przyczyną jest zwiększona wrażliwość i cieńsza bariera ochronna skóry dziecka. Kontakt z alergenem może być szczególnie uciążliwy dla maluchów cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Rodzice dzieci borykających się z tym problemem powinni:

  • wybierać odzież wysokiej jakości;
  • dokładnie obserwować reakcje dziecka na inne materiały;
  • zrezygnować z ubranek i akcesoriów wykonanych z wełny;
  • nie używać środków pielęgnacyjnych z lanoliną.

Warto szybko zareagować w razie pojawienia się objawów i zadbać o wczesną diagnostykę, aby uniknąć ewentualnych powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze